29.11.2018/10:56

Carrefour wykorzystuje w nowym centrum dystrybucyjnym wózki widłowe z napędem wodorowym

W nowym centrum dystrybucyjnym Carrefoura w Vendin-le-Vieil wykorzystano wózki widłowe, napędzane ogniwami wodorowymi. To największy jak dotąd projekt tego rodzaju w Europie.

HyLIFT-EUROPE Project Consortium, we współpracy z firmą Carrefour, wdrożyło projekt, w ramach którego w nowym centrum dystrybucyjnym sieci w miejscowości Vendin-le-Vieil wykorzystano 137 wózków widłowych i pojazdów magazynowych marki Still, napędzanych wodorem. System wykorzystuje stacje Air Liquide, które umożliwiają tankowanie wodoru w pomieszczeniach zamkniętych.

Technologie ogniw wodorowych, zastosowane w pojazdach magazynowych, wraz z infrastrukturą do tankowania, są już w pełni dopracowane i mogą być wdrażane na szeroką skalę. Zdaniem ich twórców z konsorcjum HyLIFT-EUROPE Project, będą one odgrywać coraz ważniejszą rolę w sektorze logistyki, ponieważ są nie tylko rozwiązaniem ekologicznym, ale są także konkurencyjne pod względem kosztów eksploatacji.

Carrefour ma obecnie największą w Europie flotę wózków widłowych z napędem wodorowym, wykorzystywanych w jednej lokalizacji. Detalista wykorzystuje ponadto wózki magazynowe w niektórych swoich marketach.

Jedną z korzyści, jakie daje zastosowanie napędu wodorowego w pojazdach logistycznych, jest oszczędność czasu. Jednorazowe tankowanie wodoru trwa ok. 3-4 minuty, podczas gdy wymiana rozładowanej baterii w pojazdach elektrycznych zajmuje co najmniej kwadrans.

Źródło: fch.europa.eu, still.co.uk

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.