07.10.2019/17:25

Cedrob zainwestuje 100 mln zł w budowę mroźni

W nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej chłodni będzie składowane mięso przeznaczone na eksport. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni, podniesienie wydajności i uzyskanie wysokiej konkurencyjności. Wszystkie operacje na terenie chłodni będą wykonywane 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z możliwością załadunku i wyładunku dużej liczby kontenerów. Budowa własnej chłodni w Porcie Gdańsk usprawni transport mięsa do zagranicznych kontrahentów Grupy Cedrob i pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć produkcję. Ale inwestycja jest ważna dla całej branży spożywczej – docelowo chłodnia Cedrob Porty będzie obsługiwać także zewnętrznych producentów.

– Dorastaliśmy kilka lat do tego przedsięwzięcia, bo to nie jest zadanie łatwe – powiedział Andrzej Goździkowski, prezes Cedrobu. – Kilka lat rozmów, kalkulacji, przyniosło efekt. Zachwyciłem się Portem Gdańsk, udało nam się uzyskać dobre warunki w negocjacjach. Nazwaliśmy naszą spółkę Cedrob Porty, w przyszłości – mam takie marzenie – że kolejną tego rodzaju inwestycję zbudujemy na Adriatyku w ramach Trójmorza. W przyszłym roku zaczynamy budowę, za dwa lata rozpoczniemy działalność składową i logistyczną. Uznaliśmy, że musimy mieć własną mroźnię, własną logistykę, żeby eksportować więcej i dalej. Mięso mrożone możemy wywozić poza rynki europejskie. Już dużo eksportujemy do RPA, niedawno podpisaliśmy bardzo korzystną umowę eksportową do krajów arabskich – akcentował.

– Zyskaliśmy kolejnego silnego partnera, żeby rozwijać infrastrukturę przeładunkową – podsumował Łukasz Greinke, prezes Morskiego Portu Gdańsk. – Dla nas to dodatkowa kotwica, argument dla armatorów, którzy wybierają nasz port. Widzimy wzrost wolumenu towarów spożywczych. Miejsca paletowe w rozbudowywanym terminalu kontenerowym DTC na pewno zostaną wykorzystane – dodał.

Eksport i inwestycje to dwa główne filary planu rozwojowego Grupy Cedrob. Krajowy potentat branży mięsnej z roku na rok zwiększa sprzedaż za granicę. Dziś produkty Grupy Cedrob dostępne są na ponad 60 rynkach, a łączne przychody z eksportu wyniosły w 2018 roku ponad 1 mld zł. Dynamiczny rozwój i rekordowe wyniki sprzedaży udało się uzyskać dzięki przemyślanej strategii inwestycyjnej. Tylko w zeszłym roku wartość nakładów inwestycyjnych wyniosła 310 mln zł, a w ciągu ostatnich sześciu lat aż 884 mln zł. 

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Rzetelność dziennikarska 08.10.2019

    ale ta spółka nazywa się: "Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A."

  • Maniek 08.10.2019

    Nie no sorry ale stroną umowy nigdy nie jest zarząd ale spółka/przedsiębiorstwo.

  • Rzetelność dziennikarska 08.10.2019

    Pisząc taki artykuł wypadałoby sprawdzić jak nazywają się strony transakcji. ZARZĄD MORSKIEGO PORTU GDAŃSK S.A. nie MORSKI PORT GDAŃSK

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.