26.05.2022/16:27

Cena, dostępność produktów i odpowiednia lokalizacja. To będzie miało znaczenie dla konsumentów w najbliższym czasie

Polscy konsumenci zaniepokojeni wzrostem inflacji zmieniają swoje zachowania zakupowe. Szukają bardziej korzystnych ofert cenowych dokładnie planując listę zakupów. O tym, jak detaliści reagują na te zmiany i jakie prognozy mają na najbliższy czas rozmawialiśmy podczas debaty „El Jefe! Klient w centrum strategii firmy” w ramach kongresu Retail Trends 2022, 24 maja w Warszawie. 

Witold Baran, wiceprezes i dyrektor handlowy Netto Polska odpowiadając na pytanie, co będzie najważniejsze dla konsumenta, w perspektywie kolejnych kilkunastu miesięcy podkreślił znaczenie ceny produktów. – Myślę, że będzie to na pewno cena i marki własne – zaznaczył.

Marek Złakowski, digital & customer development director Biedronka, Jerónimo Martins zgodził się z nim, dodając: Moim zdaniem, trzy rzeczy, które się nie zmieniają od lat to właściwa lokalizacja, odpowiednia cena i właściwy asortyment.

Marek Lipka, merchandising and supply chain director, executive board member w Carrefour Polska zwrócił uwagę na pewną zmianę, która już się dokonuje.

– Myślę, że dostępność będzie za chwilę ważniejsza, niż cena. Choć cena nadal będzie w głowie polskich klientów, bo nie pamiętam na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, żeby to schodziło z piedestału. Uważam też, że marki własne zdobędą dużą część rynku w kontekście tego, co się teraz dzieje – dopowiedział. 

Andrzej Kacperski, prezes Lagardere Travel Retail dodał z kolei, że ważna będzie cena plus taki asortyment, który w danym momencie wydaje się klientowi atrakcyjny. 

Lista partnerów kongresu Retail Trends 2022 (mat. własne)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także