01.08.2016/10:11

Ceny leków drastycznie wzrosną?

Europarlamentarzyści chcą, by leki w całej Europie kosztowały tyle samo. Dla Polaków oznaczałoby to ogromne podwyżki – podaje Interia.

Unijni politycy uważają, że dostęp do leków powinien być równy na terenie Unii, a ujednolicenie cen doprowadzi do obniżek. Kłopot w tym, że stanie się tak tylko w przypadku krajów, gdzie ceny są najdroższe – w Niemczech, we Francji czy w Szwecji. W krajach, gdzie leki są relatywnie tanie, jak w Polsce, ceny mogłyby wzrosnąć o jedną trzecią. W wersji optymistycznej. W wersji pesymistycznej – nawet kilkukrotnie.

Unijny projekt trafi pod obrady całej izby najprawdopodobniej dopiero w październiku. Na szczęście wymaga zgody wszystkich krajów. Jeśli większość go poprze, sprawa zostanie przekazana Komisji Europejskiej. Plany UE oznaczają gigantyczne problemy nie tylko dla polskich pacjentów, lecz także dla naszych firm farmaceutycznych. Eksport stanie się bowiem zupełnie nieopłacalny. A polskie firmy żyją z eksportu i są jednym z liderów w dostarczaniu leków Europejczykom.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.