21.09.2016/12:13

Ceny mleka i wieprzowiny rosną, drób tanieje

GUS opublikował dane na temat cen produktów rolnych w sierpniu. W danych na szczególną uwagę zasługuje cena skupu mleka, która w sierpniu wyniosła 104,88 zł/hl (-2,7 proc. r/r).

Mimo utrzymującego się jej spadku w ujęciu rocznym, po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym od czterech miesięcy cena skupu mleka rośnie w ujęciu miesięcznym.

W danych warto zwrócić również uwagę na kontynuację wzrostu cen skupu żywca wieprzowego, która w sierpniu wyniosła 5,31 zł/kg (+21,3 proc. r/r). Obserwowane jest jednak wyraźne obniżenie jej miesięcznej dynamiki (0,2 proc. m/m w sierpniu wobec 8,2 proc. w lipcu), co sygnalizuje, że najprawdopodobniej okres najsilniejszego wzrostu cen jest już za nami.

Wzrost cen skupu w ujęciu rocznym został odnotowany również w przypadku bydła (+3,7 proc. r/r), podczas gdy ceny drobiu obniżyły się (-6,8 proc. r/r).

Ceny większości gatunków zbóż w sierpniu spadły w ujęciu rocznym. Najsilniej zmniejszyły się ceny jęczmienia (-11,6 proc. r/r) oraz pszenicy (-7,8 proc. r/r). Wzrost cen odnotowano jedynie w przypadku kukurydzy (+5,5 proc. r/r). Czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku cen zbóż (pomimo prognoz wskazujących na ich niższe zbiory w Europie) są nagromadzone w poprzednich latach ich wysokie światowe zapasy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.