18.02.2020/15:54

Ceny nabiału rosną wolniej od innych produktów spożywczych

Jak wynika z danych GUS, w grudniu 2019 r. ceny detaliczne mleka, serów i jaj były w Polsce przeciętnie o 1,6 proc. wyższe niż w grudniu 2018 r., podczas gdy żywność w tym okresie podrożała o 7,5 proc. - wskazuje Paweł Wyrzykowski, analityk sektora rolno-spożywczego w BNP Paribas.

Nabiał jest zatem kategorią, która relatywnie potaniała względem innych grup produktów żywnościowych, w tym produktów mięsnych (podrożały o 12,8 proc.), które są podstawowym zamiennikiem źródła białka zwierzęcego

– Za tak niską, w ostatnich dwunastu miesiącach, dynamikę wzrostu cen detalicznych nabiału w Polsce odpowiadały przede wszystkim jaja, których ceny w grudniu  były przeciętnie o 3,7% niższe niż przed rokiem. Tylko w niewielkim stopniu podrożały sery i twarogi – o 2 proc. W grudniu 2019 r. najwyższy, w relacji rocznej wzrost cen odnotowano w przypadku mleka pitnego – o 2,9 proc. Natomiast ceny jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych wzrosły w tym okresie o 2,6 proc. – tłumaczy Paweł Wyrzykowski.

– Sery dojrzewające relatywnie potaniały względem produktów wieprzowych. W grudniu 2019 r. cena detaliczna kilograma sera dojrzewającego była o 0,5 proc. wyższa niż przed rokiem, podczas gdy cena kilograma szynki wieprzowej gotowanej wzrosła w tym okresie o 12,1 proc. – dodaje.

Analityk sektora rolno-spożywczego w BNP Paribas zwraca uwagę, że według danych Eurostat, w grudniu 2019 r. w UE ceny detaliczne nabiału były o 1,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Największy wzrost cen produktów mleczarskich nastąpił na Malcie (o 5,3 proc.) w Holandii (o 4,9 proc.) i w Grecji (o 3,5 proc.). Najgłębszy spadek cen odnotowano natomiast w Portugalii (o 2,6 proc.) oraz na Łotwie (o 2,5 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.