27.02.2021/06:30

Ceny napojów skoczyły nawet o 100 proc. do góry. Podatek cukrowy zwiększył ceny we wszystkich formatach sklepów i hurtowni [RAPORT]

Obowiązująca od początku tego roku tzw. opłata cukrowa spowodowała ogromne wzrosty cen napojów promowanych w sklepowych gazetkach. Niektóre ceny poszły w górę nawet o 100 procent!

Od 1 stycznia podmioty wprowadzające produkt na rynek muszą płacić opłatę składającą się z dwóch części – stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. W sumie dodatkowa opłata może wynieść maksymalnie 1,20 zł na 1 litr napoju.

To, jak zmieniły się ceny sprawdziła na naszą prośbę firma Moja Gazetka, zajmująca się analizą promowanego w gazetkach asortymentu. W swoim raporcie wzięła pod lupę ceny napojów słodzonych ze stycznia 2020 i stycznia 2021. Zbadała pięć kategorii: napoje energetyczne, napoje gazowane, napoje izotoniczne, nektary oraz woda smakowa/ witaminowa/ funkcjonalna. Przeanalizowała gazetki sklepów z sześciu kanałów sprzedaży: cash&carry, convenience, dyskonty, hipermarkety, supermarkety, hurtownie.

Cash&carry liderem wzrostu cen napojów

Okazuje się, że nie we wszystkich kanałach sprzedaży wzrosty cen były jednakowe. Najbardziej urosły one w kanale cash&carry - o 17,5 proc. Na kolejnych pozycjach znalazły się hurtownie (14,9 proc.) oraz dyskonty (12,4 proc.).

Nie jest rzeczą szczególnie odkrywczą, że nowa opłata największe piętno odcisnęła na kategorii napojów gazowanych – we wszystkich badanych kanałach podrożały średnio o 29,53 proc. Kolejne na podium są napoje energetyczne (11,35 proc.) oraz izotoniczne (8,13 proc.).

Czytaj więcej na kolejnej stronie raportu

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jarox 26.02.2021

    A co z browarami?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.