16.06.2017/07:11

Ceny produktów sezonowych w Biedronce i Lidlu różnią się o jedną trzecią

Tymczasem, do Lidla zdecydowanie warto wybrać się po Kiełbasę podwawelską 1kg za 10,38 zł (14,80 zł w Biedronce) i Udko z kurczaka 1 kg w cenie 6,78 zł (7,75 zł w Biedronce). W tym dyskoncie znajdziemy również tańszą Przyprawę do grilla ok. 20 g za 0,99 zł (1,39 zł u konkurenta). Ponadto, w niższej cenie kupimy tam Sok pomarańczowy 100% 1 l za 2,69 zł  (3,49 zł w Biedronce).

Walka o wizerunek cenowy

– Sieci handlowe dobrze wiedzą o tym, że artykuły, często kupowane przez klientów, budują ich wizerunek cenowy. Konsumenci najlepiej pamiętają ich koszt i na tej podstawie wyrabiają sobie opinię na temat danego sklepu. Z kolei, rzadko nabywane towary służą sieciom do realizacji większej marży. Przykładem takiego produktu mogą być tacki do grilla – 10 sztuk kosztuje w Lidlu 9,99 zł, a w Biedronce 7,89 zł. To ponad 2 zł różnicy. Warto też wymienić przyprawę do grilla, która w Biedronce kosztuje 1,39 zł, a w Lidlu 0,99 zł, co stanowi 29% rozbieżności w cenie – podkreśla Sebastian Starzyński.

W badanych sieciach najbardziej odbiegają od siebie cenowo, od 23 do 30%, takie produkty mięsne, jak kiełbasa czy kaszanka. Wynika to z tego, że zwykle wymienione artykuły mają raczej charakter sezonowy. To znaczy, nie są tak często nabywane, jak karkówka, która posiada tę samą cenę w Lidlu i w Biedronce. A im mniej i rzadziej kupujemy dany towar, tym różnice mogą być większe. Sieci na części z tych produktów realizują większe marże. Oczywiście czasem wyższa cena wynika także z lepszej jakości.

– Trudno jest mówić o spójności cenowej między sieciami, gdyż rozbieżności na poziomie poszczególnych produktów w koszyku grillowym dochodzą nawet do 36%. O tyle właśnie jest tańszy w Biedronce Ketchup łagodny ok. 500 g. Ale trzeba zauważyć, że ma on mniejszą zawartość koncentratu z pomidorów, niż droższy, podobny do niego artykuł w Lidlu. Niemniej, planując zakupy na grilla, warto zapamiętać największe różnice w cenach. Kiełbasę podwawelską bez marynaty 1 kg kupimy taniej w Lidlu o 30%. Kaszanka 1 kg ma mniejszą cenę w Biedronce o 26%. Do tej listy należy dołączyć również Przyprawę do grilla ok. 20 g saszetka. Jej cena jest niższa w Lidlu o 29% – podsumowuje Sebastian Starzyński.

Badanie zostało wykonane przez agentów TakeTask, na zlecenie instytutu badawczego ABR SESTA w dniach 10-11.06.2017 roku w sklepach w Warszawie, we Wrocławiu i w Jaworze.

źródło: MondayNews

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.