20.02.2020/08:32

Ceny wieprzowiny pozostaną wysokie. To efekt dwóch wirusów

Stawki za kilogram trzody chlewnej windowane są przez rynek niemiecki. Ten z kolei silnie związany jest z Chinami, który zmaga się z ASF oraz koronawirusem.

O sprawie pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Gazeta podkreśla, że wysoka cena jest spowodowana niedoborem pogłowia świń, które w zeszłym roku urosło ledwie o 1,7 proc. i liczy obecnie 11,2 mln sztuk. To spowodowało, że cena za kilogram surowca przekroczyła już w skupie 6 zł. Wpływa na to chociażby nadal nierozwiązany problem z ASF.

Ceny winduje także rynek niemiecki, który sprowadza mięso z Polski, a sam eksportuje olbrzymie ilości wieprzowiny do Chin. W związku z tym cena mięsa wieprzowego na niemieckiej giełdzie ma niebawem przekroczyć 2 euro.

Chińczycy z kolei zmagają się nie tylko z ASF, ale również nowym koronawirusem. Ten pierwszy wirus doprowadził do likwidacji wielu stad świń, a ten drugi uniemożliwia skuteczną walkę z ASF oraz odbudowywanie stad, ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się. W związku z tym import z Niemiec nadal będzie wysoki. Zdaniem ekspertów będzie to powodowało dalsze utrzymywanie się wysokich cen także w Polsce.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.