07.02.2019/11:28

Ceny żywności na świecie będą spadać

Indeks cen żywności FAO zwiększył się w styczniu do 164,8 pkt. wobec 161,8 pkt. w grudniu (+1,8 proc. m/m). Na wzrost indeksu złożyły się wyższe ceny produktów mlecznych (7,2 proc. m/m), oleju roślinnego (+4,3 proc.), cukru (+1,3 proc.) i zbóż (+0,2 proc.) oraz niższe ceny mięsa (-0,3 proc.).

W ujęciu rocznym światowe ceny żywności obniżyły się w styczniu o 2,2 proc. wobec spadku o 4,3 proc. w grudniu. Zgodnie z komunikatem FAO informacje nt. światowych cen żywności w styczniu mogą być w pewnym stopniu zniekształcone, ponieważ nie uwzględniają danych z USA, które nie ukazały się ze względu na government shutdown. Stąd w kolejnym raporcie FAO można oczekiwać rewizji indeksu.

 - W kolejnych miesiącach światowe ceny żywności będą najprawdopodobniej kształtować się w lekkim trendzie spadkowym. Będą sprzyjać temu niższe ceny produktów mlecznych, cukru oraz oleju roślinnego. Ponadto w II poł. 2019 r. do obniżenia światowych cen żywności może przyczynić się także prognozowany przez nas spadek cen zbóż – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

- Przeciwny efekt będą miały najprawdopodobniej wyższe ceny mięsa. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza są warunki agrometeorologiczne na świecie, a także dalsze rozprzestrzenianie się ASF, które może w istotny sposób wpłynąć na ceny mięsa – podsumowuje ekspert Credit Agricole Bank Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.