12.11.2016/08:15

Ceny żywności na świecie stopniowo rosną

Indeks cen żywności FAO zwiększył się w październiku do 172,6 pkt. wobec 171,4 pkt. we wrześniu (+0,7 proc. m/m). Jednocześnie jest to trzeci miesiąc z rzędu, w którym indeks cen żywności FAO zwiększył się w ujęciu rocznym (+9,1 proc. r/r w październiku wobec 10,4 proc. we wrześniu).

 

Wzrost indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z wyższych cen 3 z 5 jego składowych: produktów mlecznych (+3,9 proc. m/m), cukru (+3,4 proc. m/m) oraz zbóż (+1,0 proc. m/m). W przeciwnym kierunku oddziaływał spadek cen oleju roślinnego (-2,4 proc. m/m) oraz mięsa (-1,0 proc. m/m).

W danych na szczególną uwagę zasługuje pierwszy od czerwca br. wzrost cen zbóż. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę utrzymującą się ich nadpodaż na globalnym rynku październikowy wzrost cen ma najprawdopodobniej przejściowy charakter – mówi Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

I dodaje: - Wzrost indeksu cen żywności FAO w październiku stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym na początku br. nastąpiło trwałe odwrócenie trendu spadkowego światowych cen żywności. Z uwagi na silną globalną integrację rynków rolnych, można oczekiwać, że rosnące ceny żywności na świecie będą oddziaływać w kierunku ich wzrostu w Polsce. Jest to zgodne z naszą prognozą zakładającą, że inflacja CPI w Polsce zwiększy się w I kw. 2017 r. do 1,8 proc. r/r wobec 0,3 proc. w IV kw. br. – tłumaczy Jakub Olipra.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.