05.10.2017/16:13

Ceny żywności na świecie wzrosły nieznacznie

Indeks cen żywności FAO zwiększył się we wrześniu do 178,4 pkt. wobec 177,0 pkt. w sierpniu (+0,8 proc.). Według ekspertów Credit Agricole Bank Polska wzrost indeksu w ujęciu miesięcznym wynikał z wyższych cen 3 z 5 jego składowych: oleju roślinnego (+4,5 proc.), produktów mlecznych (+2,1 proc.) oraz cukru (+0,1 proc.). Przeciwny efekt miały niższe ceny zbóż (-1,0 proc.).

Indeks cen dla mięsa nie zmienił się w ujęciu miesięcznym. Światowe ceny żywności zwiększyły się we wrześniu w ujęciu rocznym o 4,3 proc. wobec wzrostu o 6,2 proc. w sierpniu. Jest to tym samym drugi z rzędu spadek ich rocznej dynamiki. W kierunku jej obniżenia zaczynają już oddziaływać efekty wysokiej bazy sprzed roku widoczne szczególnie w przypadku produktów mlecznych.

- Mimo zwiększenia światowych cen żywności we wrześniu w naszej ocenie stopniowo wyczerpuje się przestrzeń dla ich dalszego wzrostu. Rynek wieprzowiny wszedł najprawdopodobniej w spadkową fazę cyklu, co będzie oddziaływało w kierunku obniżenia cen mięsa. Odbudowa światowych zapasów cukru w połączeniu ze zniesieniem kwot cukrowych w UE w październiku br. sprzyja utrzymywaniu się jego cen w trendzie spadkowym. Jednocześnie uważamy, że światowy rynek mleka znajduje się obecnie na szczycie cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek cen produktów mlecznych, w szczególności masła – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

- W łagodnym trendzie wzrostowym mogą natomiast pozostać ceny zbóż oraz oleju roślinnego, co wynikać będzie ze zmniejszenia światowych zapasów na tych rynkach. Uważamy, że ich wyższe ceny nie będą jednak w stanie skompensować spadku cen pozostałych surowców. W konsekwencji podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym w kolejnych miesiącach światowe ceny żywności zaczną się stopniowo obniżać – dodaje ekspert Credit Agricole Bank Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.