11.03.2021/15:03

Grupa X5 testuje usługę pod nazwą Zapłać spojrzeniem

Klienci 52 supermarketów sieci Perekrestok mogą dokonywać płatności za zakupy w kasach samoobsługowych bez użycia karty czy smartfonu. Wystarczy, że  na chwilę zdejmą maskę i… spojrzą w kamerę.

Grupa X5 Retail informuje na swojej stronie internetowej, że do końca marca usługa „Zapłać spojrzeniem” będzie dostępna w 150 sklepach sieci Perekrestok. W kwietniu wprowadzona zaś zostanie do kilku sklepów Pyaterochka, działających w Moskwie. Po analizie wyników pilotażu i zebraniu opinii klientów, operator zdecyduje, czy skalować rozwiązanie na wszystkie placówki i regiony, w których działa. 

Jak podkreśla Igor Shekhterman, CEO X5 Retail Group, dzisiejsze możliwości technologiczne pomagają Grupie szybko budować opłacalny biznes cyfrowy na dużą skalę, ale także zasadniczo zmieniają doświadczenia klientów w sklepach stacjonarnych, a płatności biometryczne to jedna z tych zmian.

– Nasze rozwiązanie jest bezkonkurencyjne zarówno pod względem skali, jak i jakości zastosowanej technologii. Ma przyjazny dla użytkownika interfejs, zapewnia szybki czas realizacji transakcji, nie wymaga dodatkowych urządzeń i silnych zabezpieczeń – mówi i dodaje: Biometria staje się standardową metodą płatności i może wkrótce być dostępna dla milionów naszych klientów w całej Rosji. 

Jak to działa? 
Rozwiązanie, o którym mowa wykorzystuje identyfikację biometryczną i działa tylko w kasach samoobsługowych zaprojektowanych przez X5. Obecnie usługa „Zapłać spojrzeniem” jest  dostępna na 350 urządzeniach, ale  istnieje techniczna możliwość instalacji tego rozwiązania we wszystkich pozostałych (w placówkach sieci X5 działa ich ponad 6 tys.).

Opcja będzie dostępna również w nowych ladach kasowych, które zostaną zainstalowane w 2021 roku. W podstawowym rozwiązaniu zastosowano kamerę 3D o wysokiej dokładności wykrywania i przechwytywania głębi, co pozwala na łatwe i szybkie rozpoznawanie twarzy, uwzględniające wzrost osoby oraz zmiany w wyglądzie. 

Strategicznym partnerem projektu jest Visa, a żeby skorzystać z usługi trzeba być klientem Sberbanku.

Grupa X5 Retail to największy multiformatowy operator detaliczny w Rosji. Rozwija sieć sklepów proximity Pyaterochka, supermarketów Perekrestok oraz sklepów Karusel, których asortyment, poza spożywką obejmuje także artykuły AGD

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także