23.10.2018/10:58

Chleb zdrożeje. To już kolejne ostrzeżenie

Jemy coraz mniej chleba, a ten staje się coraz droższy. Podwyżki wywołują m. in. rosnące ceny mąki, transportu czy prądu – podaje serwis forbes.pl.

W sierpniu br. pieczywo było droższe o 4,6 proc. względem ubiegłego roku - czytamy w danych GUS. W tym czasie ceny żywności i napojów bezalkoholowych podskoczyły o 2,1 proc., przy czym cena mąki wzrosła jedynie o 1,4 proc. Jak podkreśla Biuro Informacji Kredytowej (BIK), czynników wpływających na wzrost kosztów produkcji i cen pieczywa należy więc szukać gdzie indziej.

Koszty transportu w ciągu roku zwiększyły się o 8,5 proc., a średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach o ok. 7 proc. Jednak pensje zwiększyły się jeszcze bardziej w branżach, w których szczególnie dotkliwie odczuwa się niedobór rąk do pracy.

Według GUS-u, firmy piekarnicze zatrudniające co najmniej 10 pracowników, między 2012 a 2016 r. przyjęły do pracy niemal 8 tys. nowych pracowników, dzięki czemu ich liczba osiągnęła ok. 41 tysięcy.

BIK dodaje, że w kosztach produkcji pieczywa i wyrobów ciastkarskich udział płac był już dwa lata temu jednym z najwyższych wśród wszystkich producentów artykułów spożywczych. Sięgnął aż 20 proc. przy niecałych 9 proc. dla całej produkcji spożywczej, chociaż przeciętne wynagrodzenie zatrudnionych w piekarniach było znacznie niższe i wynosiło 2 868 zł brutto dla 3 688 zł w całej branży spożywczej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.