17.09.2020/09:52

Ciężkie czasy dla rynku wieprzowiny

Nowe ogniska ASF w Niemczech mogą spowodować poważne straty u polskich producentów.

Niemcy wstrzymali w zeszłym tygodniu eksport wieprzowiny do krajów spoza Unii Europejskiej. To efekt pierwszego w tym kraju przypadku afrykańskiego pomoru świń, martwy dzik został znaleziony 7 km od granicy z Polską, w powiecie Szprewa-Nysa.

Taka sytuacja może spowodować spadek cen polskiej wieprzowiny. To efekt tego, że niemieckie mięso przestało płynąć do Chin. Nadwyżka może zatem trafić na rynek wewnętrzny. To z kolei może spowodować, że Niemcy nie będą chcieli kupować polskiego mięsa. A nasi zachodni sąsiedzi są największym odbiorcą polskiej wieprzowiny.

Zdaniem Witolda Choińskiego, prezesa zarządu Związku Polskie Mięso, taka sytuacja mogłaby doprowadzić do poważnego zamieszania na europejskim rynku i szybko odczują to polscy hurtownicy. Dodał również, że jeżeli ceny spadną jeszcze bardziej, część hodowców będzie likwidować hodowle. Trzeba również pamiętać, że problem ASF w Polsce również nie został rozwiązany, co może przełożyć się na dodatkowe problemy na polskim rynku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także