08.01.2019/08:18

Co dalej z podwyżką VAT-u od napojów?

Wycofanie się rządu z podwyżki podatku VAT od napojów owocowych i warzywnych oznaczałoby, że cały projekt nowej matrycy stanąłby pod znakiem zapytania. Jednym z założeń projektu jest zagwarantowanie małego wpływu na budżet - jeśli VAT na napoje pozostałby na starym poziomie, państwo straciłoby rocznie nawet 800 mln złotych - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem Krajowej Unii Producentów Soków, podwyżka podatku VAT od napojów i nektarów oznacza, że producenci będą musieli drastycznie podnieść ceny. Jeśli popyt by się nie zmienił, konsumenci musieliby płacić rocznie o 450 mln złotych więcej, niż w 2018 roku.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada jednak spadek popytu na produkty napojowe. Przez to popyt na jabłka może spać nawet o 124 tys. ton.

Ewentualne wycofanie się rządu z propozycji nowej matrycy VAT dla napojów i nektarów byłoby trudne. Projekt ma być neutralny budżetowo, a zmiany oznaczałyby stratę dla budżetu w wysokości nawet 800 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.