05.04.2021/14:02

Co drugi Polak popiera pomysł wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw

Aż 49 proc. Polaków deklaruje poparcie dla pomysłu wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla AlcoSense Laboratories.

Przeciwnego zdania było 31 proc. respondentów. Co piąta zapytana osoba wskazała, iż nie ma w tym temacie zdania. Badanie przeprowadzone zostało na próbie 1045 osób.

- Chęć ograniczenia dostępności alkoholu na stacjach paliwowych można różnie interpretować. Klientami stacji najczęściej są kierowcy, a jazda samochodem i alkohol muszą się wykluczać. Trunki eksponowane na półkach mogą być postrzegane jako pokusa dla nieodpowiedzialnych kierowców - mówi Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

Jak zauważa serwis Moto.pl, niektóre europejskie kraje zdecydowały się na wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży na stacjach paliw. W gronie tym są Holandia i Belgia. Z kolei we Włoszech alkoholu nie można sprzedawać w tych przystacyjnych sklepach, które zlokalizowane są przy autostradach.

W Polsce sprzedaż alkoholu na stacjach jest dozwolona, naturalnie za wyjątkiem sprzedaży trunków osobom nieletnim lub nietrzeźwym. Stacje paliw korzystają z tego szczególnie w niedziele objęte zakazem handlu, gdy sprzedaż w większości sklepów spożywczych nie jest prowadzona.

Przypomnijmy, że badanie przeprowadzone w latach 2016-2018 przez stowarzyszenie Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim pokazało, iż kierowcy na tzw. "podwójnym gazie" mogą bez większego trudu kupić alkohol na stacjach paliw w Polsce.

Przedstawiciele stowarzyszenia udają tajemniczych klientów - jednego pijanego, a drugiego trzeźwego. W ramach przeprowadzanej akcji pierwsza z osób próbowała kupić alkohol, a gdy pracownik stacji był gotów mu go sprzedać, interweniował ten drugi.

W trzeciej edycji badania (2018 r.) okazało się, że na 130 stacji i 550 audytów 58 proc. kasjerów umożliwiło zakup alkoholu nietrzeźwemu kierowcy. Na 309 postronnych postronnych świadków audytów zareagowało tylko 14 osób - relacjonował serwis Halo Ursynów. W Warszawie pracownicy zaledwie 42 proc. przebadanych stacji zachowali się odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • FanMazgaja 06.04.2021

    Spowoduje to masowe likwidacje stacji w mniejszych miejscowościach. Ludzie dajcie żyć innym bo idziemy w jakąś paranoję

  • KkCc 05.04.2021

    Mało mu pieniędzy "to takie bardzo katolickie Rydzykowi jest ciągła Mało i Mało dostaje tyle grantów od pisowców i jest ciągle Mało

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także