31.03.2017/11:36

Co piąty Polak chce spędzać z rodziną więcej czasu. Zakaz handlu w niedziele pomoże?

Około 20 proc. Polaków chciałoby więcej czasu spędzać z rodziną – wynika z ubiegłorocznego badania Frisco.pl. Niedziele wolne od handlu mogą im w tym pomóc. Tym bardziej że większość pracowników branży handlowej stanowią kobiety, które silniej odczuwają potrzebę spędzania czasu z bliskimi. Zakaz handlu wcale nie musi się jednak okazać budulcem więzi rodzinnych – wszystko zależy od danej rodziny i jej przyzwyczajeń – przekonuje dr Iwona Tyrna-Łojek, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej.

– Sam zakaz handlu w niedziele nie spowoduje, że rodzice zaczną częściej i intensywniej zajmować się dziećmi, będą budować stałe relacje i więzi rodzinne. Rodzina jest podstawową grupą społeczną, dzięki której dzieci mają szansę poznać wszelkie relacje, a później realizować je w społeczeństwie – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Iwona Tyrna-Łojek, socjolog, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej.

Kampania promująca obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele prowadzona była pod hasłem „Odzyskajmy niedziele”. Nawet 80 proc. osób zatrudnionych w sklepach wielkopowierzchniowych to kobiety. NSZZ Solidarność wskazywało, że pracują one co najmniej dwie niedziele w miesiącu. Z badania CBOS przeprowadzonego w 2016 roku wynika, że projekt zakazujący handlu w ostatni dzień tygodnia popiera 61 proc. Polaków, najczęściej kobiety (65 proc.).

– Większość kobiet pracuje w super- i hipermarketach. Jeżeli ten czas zostanie im dany na rzecz swojego rozwoju i budowania relacji rodzinnych, to będą mogły z tego w pełni korzystać, by tworzyć pełne rodziny, czyli mama, tato i dzieci. Dlatego wolną niedzielę będzie można wykorzystać na wspólne bycie ze sobą. Ale to też zależy od rodziny, bo sam zakaz handlu nie spowoduje, że rodzice tak właśnie będą postępować – wskazuje Tyrna-Łojek.

Jak wynika z badania Frisco.pl „Polacy po godzinach”, 41 proc. Polaków deklaruje, że spędza z rodziną więcej niż 5 godzin tygodniowo. Częściej mieszkańcy mniejszych miejscowości (51 proc.) niż dużych miast (36 proc.). Jednocześnie 25 proc. osób deklaruje, że chciałoby rodzinie poświęcać więcej czasu.

– Badania wskazują, że to osoby po 65 roku życia przede wszystkim zajmują się dziećmi, czyli swoimi wnukami. To dobrze spędzony czas i również dziadkowie mogą budować te relacje, a rodzice je uzupełniać w czasie dostępnym dla siebie i dla rodziny – zaznacza socjolog.

Jak tłumaczy dr Tyrna-Łojek, wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele spowoduje przede wszystkim to, że rodziny, które dotychczas spędzały w hipermarketach wolny czas, nie tylko na zakupy, lecz także korzystając z różnych ofert edukacyjnych i kulturalnych, przeniosą się do innych miejsc.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • krzychu 03.09.2017

  to nie zalezy od przyzwyczajen tylko od pracodawcy. obecnie z zona widuje sie 30 min dziennie ,jak nie ja padam na ryj to ona soboty niedziele musowe w pracy bo inaczej dostaniesz wypowiedzenie,co mi po tym ze zarobie na dobry byt dom mieszkanie zeby na nic nie brakowalo jesli nie mozna nawet w weekend w tym domu posiedziec na diabla zakladac rodzine jesli nie mozna jej budowac wspolnie .na prywaciazy nie ma zadnego linczu z weekendami dosc ze w tygodniu pracuje sie ponad norme to jeszcze zmuszaja pracownika do pracy w weekendy,sobota niedziela czas dla rodziny niestety ,ale jezeli tak dalej bedzie moja rodzina sie rozpadnie ,dzieci tesknia za mama ,kolejny tydzien za tata wiecznie rodzice sa z osobna z nimi gorzej niz separacja .sprzeciwisz sie to ci poloza wypowiedzenie i czesc .nie pamietam kiedy w kosciele razem bylismy cala rodzina .... a nasza wladza pozwala na to zeby wyciskali nas jak cytryne niszczac przy tym cale rodziny ,bo po co sie wiazac ???zeby zyc osobno

 • trebles 07.05.2017

  do podkomisji sejmowej wpłyneło ok. 250 stron uwag krytycznych do projektu ustawy o zakazie handlu, więc jeszcze wiele się w nim może zmienić, choćby zapis o franczyzie
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

 • Blebleble 03.04.2017

  Caly czas sie temat wolnych niedziel kreci wokół handlu a pracownicy produkcyjni? Co z nami na 4 brygadowkach ? Powinien byc ogolnie zakaz handlu w niedziele i produkcji w zakladach pracy w ktorych nie ma np. Piecy ktorych trzeba wygaszac

 • rywal 01.04.2017

  Wokół tej ustawy narosłą taka tajemnica poliszynela: wszyscy wiedzieli, że jest do dupy, ale dopiero teraz rząd powiedział to otwarcie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.