18.06.2016/09:17

W większości krajów UE ceny dóbr i usług konsumpcyjnych mają nieznacznie rosnąć

Bez inflacji w 2015 r., tylko nieznaczny wzrost cen artykułów konsumpcyjnych w 2016 r. Konsumenci w Europie przyzwyczajają się do stałych cen

Jak odnotowuję analitycy GfK, od paru ładnych lat ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Europie praktycznie stoją w miejscu. Wzrosty cen są praktycznie niezauważalne, w zasadzie można je dostrzec tylko porównując zmiany średnio- i długookresowe. Przykładowo, puszkowane owoce zdrożały o 25 proc. na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Ale w ubiegłym roku wzrost cen wyniósł dokładnie 0,0 proc. To niecodzienna sytuacja, zarówno dla przemysłu, detalu, jak i konsumentów.

W lutym 2016 r. Komisja Europejska prognozowała roczny wzrost cen dóbr konsumpcyjnych na poziomie 0,5 proc., który mamy zawdzięczać bardziej ekspansywnej polityce banku centralnego oraz ożywieniu gospodarczemu. Jednak oczekiwania inflacyjne są studzone przez niskie ceny surowców. W 2015 r. deflacja nastąpiła w wielu krajach europejskich. Jednak w roku bieżącym jest ona prognozowana tylko w Słowenii (-0,3 proc.) Rumunii (-0,2 proc.) na Litwie (-0,1 proc.) i w Bułgarii (-0,1 proc.)

W Polsce 2015 r. stał pod znakiem inflacji w wysokości -0,7 proc, ale w roku bieżącym oczekiwany jest wzrost cen o 0,6 proc. Na Węgrzech analogiczne wartości to +0,1 proc. i 1,7 proc., w Grecji -1,1 proc. i 0,5 proc.

W Europie Południowej największy wzrost cen prognozowany jest dla Portugalii +0,7 proc. Hiszpania powinna doświadczyć 0,1-proc. wzrostu cen, a Włochy 0,3-proc.

Od inflacji zależy to, czy detal odnotowuje realne wzrosty wartości przychodów. Dzięki zerowej inflacji w ubiegłym roku handel detaliczny w krajach EU-28 odnotował realne wzrosty. W 2016 r. eksperci GfK oczekują nominalnych wzrostów przychodów na poziomie 1,1 proc. Biorąc pod uwagę prognozy inflacyjne na poziomie 0,5 proc. detal wciąż może odnotować umiarkowane realne wzrosty sprzedaży.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.