20.01.2020/18:05

Coca-Cola wróci na półki Intermarche i Netto. Decyzja francuskiego sądu gospodarczego

Sąd Handlowy w Paryżu zdecydował, że produkty firmy Coca-Cola będą ponownie dostępne na półkach sklepów sieci Intermarche i Netto, należących do Grupy Muszkieterów. Strony mają czas do 1 marca na osiągnięcie porozumienia – informuje Le Journal de l'Economie.

Jak informował serwis wiadomoscihandlowe.pl Muszkieterowie postanowili zmniejszyć obecność produktów firmy Coca-Cola na półkach marketów sieci Intermarche i Netto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, którzy odchodzą od słodzonych napojów bezalkoholowych na rzecz zdrowszych produktów. Amerykański koncern zareagował na tę decyzję wstrzymaniem dostaw wszystkich swoich marek: Coca-Cola, Fanta, Sprite, Fuzetea, Honest, Tropico, Caprisun i Monster.

W odpowiedzi na ten de facto szantaż Intermarche wniosło 14 stycznia do Sądu Gospodarczego w Paryżu o rozstrzygnięcie sporu. Sąd zareagował błyskawicznie i już 17 stycznia wydał postanowienie, uwzględniając argumenty detalisty. Decyzją sądu Coca-Cola – a ściślej firma Coca-Cola European Partners (CCEP), butelkująca produkty koncernu, przeznaczone na rynek francuski – musi natychmiast wznowić dostawy, pod groźbą kary w wysokości 460 tys. euro dziennie. Ta kwota to równowartość dziennej sprzedaży produktów firmy w sieciach Intermarche i Netto.

Jednocześnie sąd nakazał stronom powrót do negocjacji i zawarcie w przed 1 marca 2020 r. długoterminowej umowy handlowej.

Le Journal de l'Economie cytuje koncyliacyjne stanowisko CCEP, wyrażające nadzieję, że dalsze negocjacje będą przebiegać „w bardziej pokojowym kontekście, z odpowiednim czasem na osiągnięcie porozumienia”. Portal cytuje też Thierry'ego Cotillarda, prezesa Intermarché, wyrażającego ogromne zadowolenie z decyzji sąd, który zagroził producentowi karami za blokadę dostaw. W komunikacie prasowym menedżer stwierdził, że tym werdyktem „sąd opowiada się za wolnością wprowadzania w życie naszych wyborów na rzecz lepszego, zdrowszego jedzenia”. Zadeklarował też wiarę w „szczere intencje” Coca-Coli w kwestii zawarcia porozumienia handlowego.

Źródło: journaldeleconomie.fr

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.