18.10.2018/09:38

Coraz mniejsza liczba Ukraińców chce pracować w Polsce

O blisko 200 tys. mniej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia osób z Ukrainy zarejestrowały w pierwszej połowie roku polskie urzędy pracy, w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. To efekt m.in. konkurencji ze strony rynków sąsiednich.

O sprawie pisze portal tokfm.pl. Eksperci podkreślają, że wpływ na tę sytuację ma wydłużenie procedury ubiegania się o zezwolenie na pracę, a także rosnąca popularność pracy w ościennych do Polski krajach. To przede wszystkim Czechy i Słowacja, a także Węgry. Poza tym w przyszłym roku swój rynek pracy dla Ukraińców otworzyć mają też Niemcy.

Zdaniem ekspertów World Service, ucierpią na tym przede wszystkim produkcja przemysłowa, a także przetwórstwo rolne, ogrodnicze i spożywcze. Wyjściem z sytuacji mogłoby być uproszczenie procedur związanych z ubieganiem się o pracę, a także otwarcie się na pracowników z innych krajów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.