30.08.2016/10:57

Coraz więcej nowoczesnej powierzchni handlowej w Poznaniu

W Poznaniu już teraz, jeszcze przed planowanym otwarciem gigantycznego CH Posnania, działa 20 centrów handlowych, a ich łączna powierzchnia najmu to 614 tys. mkw. W budowie w znajduje się kolejne 100 tys. mkw. powierzchni handlowej, a dodatkowe 20 tys. jest już na zaawansowanym etapie planowania do 2018 r. - w ramach rozbudowy i modernizacji istniejących obiektów - wynika z raportu firmy Colliers International pt. "Centra handlowe w aglomeracjach II poł. 2016 r. Poznań”.

Pierwszym centrum handlowym, jakie powstało w Poznaniu była Panorama (1993), w ostatnich latach znacząco zmodernizowana. Z kolei największym obiektem handlowym w regionie jest obecnie Poznań City Center o całkowitej powierzchni najmu 58 tys. mkw. i ponad 150 sklepach, punktach usługowych i gastronomicznych. Trwa modernizacja jednego z najstarszych centrów handlowych w aglomeracji – ETC Swarzędz.

– Poznań oczekuje na otwarcie największego obiektu handlowego w regionie – CH Posnania o powierzchni blisko 100 tys. mkw. GLA. Na rynku widoczne są już pierwsze skutki wzrostu konkurencji – na koniec czerwca br. średni współczynnik pustostanów wzrósł o 1,8 punktu procentowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jednak obiekty o ustabilizowanej pozycji, cieszące się zainteresowaniem klientów wciąż przyciągają najemców, co potwierdzają ostatnio anonsowane transakcje najmu – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Wśród anonsowanych w końcu ubiegłego roku i pierwszej połowie 2016 transakcji najmu na poznańskim rynku można wymienić m.in.: w centrum Poznania – Helios (ok. 4 500 mkw.), fitness Fabryka Formy (ok. 2 300 mkw.), Zara (ok. 2 740 mkw.), Mango (ok. 800 mkw.) oraz Intersport (ok. 870 mkw.), a także H&M (ok. 1 860 mkw.) i Martes Sport (ok. 550 mkw.) w galerii A2, Multibrand Sono Indoni (800 mkw.) w Starym Browarze oraz New Look (ok. 570 mkw.) w Plaza Poznań.

W poznańskich centrach handlowych znajduje się ok. 1568 lokali, co oznacza, ze jeden sklep/punkt usługowy lub gastronomiczny obsługuje średnio 525 osób. Największa grupę najemców stanowią sieci z sektorów: moda (26 proc.), usługi (12 proc.) oraz zdrowie i uroda (9 proc.). Najwyższe miesięczne czynsze na rynku poznańskim za mkw. utrzymują się na poziomie 43-45 euro za mkw. za lokal na potrzeby mody.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.