21.02.2017/16:14

CVC Capital Partners kupuje Żabkę od Mid Europa Partners!

Fundusz private equity CVC Capital Partners, właściciel m.in. PKP Energetyka, porozumiał się odnośnie przejęcia spółki Żabka Polska (właściciela sieci sklepów Żabka i Freshmarket) od Mid Europa Partners. Wartość transakcji nie została podana do publicznej wiadomości.

– Jestem zadowolony, że mogę ogłosić drugą inwestycję CVC w Polsce, co świadczy o naszym długoterminowym zaangażowaniu w tym kraju i całym regionie Europy Środkowej. Mamy silny zespół w Warszawie oraz globalny zasięg, a więc dwie rzeczy, które są niezbędne do tego, aby skutecznie wspierać rozwój naszych spółek w Polsce – mówi István Szőke, partner w CVC.

– Żabka jest niekwestionowanym liderem w segmencie „modern convenience”, posiadającym wysokiej jakości model biznesowy i utalentowany zespół. Cieszymy się na współpracę z Zarządem, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał rynkowy i rozwijać wspólnie z franczyzobiorcami  obecną sieć sklepów tworząc tym samym w obrębie segmentu modern convenience standard do naśladowania na świecie – dodaje Krzysztof Krawczyk, szef CVC w Polsce.

– Cieszę się z możliwości współpracy z CVC – inwestorem, który może się pochwalić ogromnym doświadczeniem w budowaniu wielu silnych rynkowo przedsiębiorstw, których sukces wypracowywał z wieloma partnerami. Międzynarodowe doświadczenie w branży detalicznej oraz zrozumienie lokalnego rynku są bezcennym kapitałem dla dalszego rozwoju Żabki – podsumowuje Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabki.

Zainteresowani przejęciem Żabki byli także m.in. Eurocash, koncern handlowy CP All z Tajlandii oraz fundusze private equity TPG i Hellman & Friedman. Ostatecznie MEP zdecydował się jednak na ofertę CVC.

Sprzedaż Żabki to już druga duża transakcja z udziałem Mid Europa Partners w ostatnich dniach. Przypomnijmy, w minionym tygodniu MEP otrzymał zgodę rumuńskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie od Enterprise Investors sieci sklepów Profi za 533 mln euro. Było to największe przejęcie w historii sektora handlu detalicznego w Rumunii.

Na polskim rynku działa łącznie ok. 4500 placówek Żabka i Freshmarket, a ich sprzedaż wyniosła w 2016 roku ponad 6 mld zł. Daje to Żabce 3-procentowy udział w rynku handlu detalicznego w Polsce. Przypomnijmy, że gdy fundusz MID Europa Partners przejmował firmę w 2011 r., zapłacił za nią 400 mln euro. Wcześniej, w latach 2007-2011, Żabka należała do innego funduszu, Penta Investments. Na naszym rynku sieć istnieje od 1998 r., kiedy to została założona przez Mariusza Świtalskiego.

CVC Capital Partners jest jedną z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. CVC zostało założone w 1981 r. i ma dziś sieć 23 biur i około 400 pracowników w Europie, Azji i USA. Obecnie CVC ma zabezpieczone zaangażowanie ponad 88 mld USD od inwestorów instytucjonalnych w funduszach o zróżnicowanych strategiach inwestycyjnych. W sumie CVC zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld USD.

Obecnie fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld USD, zatrudniających około 250 tys. osób.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.