09.12.2019/12:04

Członek RPP: Podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń nie pomoże budżetowi

Podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń nie zwiększy wpływów do budżetu państwa i może rozwinąć szarą strefę – ocenił na swoim blogu członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki.

„Rząd podniósł akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Prominentni przedstawiciele władz państwowych komentowali tę decyzję na sposób dwojaki: jedni sugerowali, że jest to narzędzie walki ze szkodliwymi nałogami, inni (tych było więcej) twierdzili, że dzięki temu zwiększą się dochody budżetu państwa. Niestety, takich skutków nie będzie. Ani jednych, ani drugich" – napisał Kropiwnicki, wskazując na na teorię Arthura Laffera, ilustrowaną tzw. krzywą Laffera.

Zgodnie z tą teorią, podnoszenie podatków przynosi wzrost wpływów do budżetu państwa tylko do pewnego momentu. Po jego przekroczeniu wpływy zaczynają maleć, ponieważ uczestnicy rynku podejmują działania zmierzające do unikania płacenia danin.

Zdaniem Kropiwnickiego, doświadczenia historyczne, także polskie, wskazują na zasadność hipotezy Laffera.

"Podwyżki akcyzy na alkohol np. w latach 1999-2001 spowodowały spadek wpływów budżetowych. Także zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe spowodowało spadek wpływów do budżetu państwa. (…) Wzrósł przemyt papierosów i wódki oraz produkcja bimbru. Obniżenie akcyzy w 2002 r. dało wzrost wpływów podatkowych i skurczenie się 'szarej strefy'. Czemu tego doświadczenia decydenci nie biorą pod uwagę?" - napisał Kropiwnicki.

W listopadzie Sejm przyjął ustawę zakładającą 10-proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe, co ma skutkować wpływami do budżetu państwa na poziomie 1,7 mld zł.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zaproponowała poprawkę, aby akcyza na wyroby tytoniowe i alkoholowe wzrosła w roku 2020 o 3 proc. - tak jak zapisano w projekcie budżetu państwa na 2020 r. - a nie o 10 proc., jak w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy.

Źródło: infostrefa.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.