17.04.2018/15:36

Czy Forum Polskiego Handlu przetrwa? Polskie sieci przechodzą w zagraniczne ręce

- Nie to było przyczyną naszej nieobecności na spotkaniu z MRPiPS. W żadnym wypadku nie nastawiam się na to, że Forum nie przetrwa - mówi Robert Krzak. - A mam nadzieję, że będzie istniało jak najdłużej - dodaje.

Przypomnijmy, że Forum Polskiego Handlu bardzo aktywnie angażowało się w konsultacje ustawy o podatku handlowym, ustawy o przewadze kontraktowej, czy ustawy o ograniczeniu handlu niedziele. Przedstawiciele związku uczestniczyli we wszystkich zebraniach komisji i podkomisji sejmowych oraz zespołów parlamentarnych, a także wydawali stanowiska we wspomnianych sprawach.

W niektórych kwestiach FPH przemawiało jednym głosem z "konkurencyjnymi" organizacjami. Było tak np. w lipcu 2017 r., gdy FPH, POHiD, PIH, Polska Rada Centrów Handlowych i Konfederacja Lewiatan, zgłosiły wspólną propozycję "zagwarantowania pracownikom handlu obligatoryjnych dwóch wolnych niedziel w miesiącu", w kontrze do postulatów związkowców z "Solidarności".

Jak się dowiedzieliśmy, po długim weekendzie majowym odbędzie się walne zgromadzenie, podczas którego wyjaśnią się dalsze losy Forum Polskiego Handlu. O ile nic jeszcze nie jest przesądzone, o tyle szanse na przetrwanie związku w obecnej formule wydają się niewielkie. Na razie nie można jednak wykluczyć opcji, w które FPH nie zostanie rozwiązane, za to spróbuje się mocniej nakierunkować na inne segmenty rynku handlowego.

Obecnie w skład związku - poza nielicznymi już sieciami spożywczymi - wchodzą także Media-Expert, RTV Euro AGD, Agata Meble, Piotruś Pan oraz Przedsiębiorstwo Handlowe A-T. Być może pomysłem na przetrwanie FPH jest szersze otwarcie się na branżę tekstylną, obuwniczą i inne. Szczególnie, że w niektórych segmentach rynku detalicznego pozycja polskich podmiotów jest znacznie silniejsza, niż w segmencie FMCG.

Przypomnijmy, że na początku 2018 r. w stan likwidacji postawiona została Grupa Handlowa PL Plus - inny podmiot poniekąd spajający polski handel, choć oczywiście mający zupełnie inne cele od FPH. W skład grupy zakupowej, która miała integrować polski handel i pomagać mu w rywalizacji z podmiotami międzynarodowymi, wchodziły sieci Piotr i Paweł, Polomarket oraz Topaz, a także hurtownik Bać-Pol (operator sklepów Spar i Słoneczko). Likwidacja GH PL Plus i niepewna przyszłość FPH to dowód na to, w jak trudnej sytuacji znalazł się obecnie polski kapitał w branży handlu detalicznego.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • PIS to nieudacznicy i kłamcy 18.04.2018

    Widać jakimi hipokrytami są pisowcy - mieli walczyć o polski handel a swoją arogancką i głupią polityką narobili wiele szkód - polskie sieci padają jak muchy lub są przejmowane przez obcy kapitał. Nieprzemyślane działania pisu tylko zaszkodziły polskiemu handlowi.

  • xc 18.04.2018

    wysłałem ale ocenzurowali, nie był poprawny politycznie, pisałem o polskiej kolonii

  • xx 18.04.2018

    a po co nam polski handel, jak może być, jest! niemiecki, francuski czy angielski...zainstalowana od lat agentura na Wiejskiej czy to z prawa czy z lewa, bez znaczenia robi nam dobrze ze wszystkim! biedny polski land pod zarządem powierniczym, biedny polski naród oskubany ze wszystkiego, może już czas narodzie wziąć za pałę !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.