24.08.2020/09:31

Czy każdy sprzedawca musi dać klientowi paragon? Nie zawsze, uprzywilejowani rolnicy

"Bierz paragon od rolnika, na bazarku, targu, ulicy" – zachęca hasło jednej z kampanii w mediach społecznościowych. "Wszyscy płacimy podatki" – argumentują jej inicjatorzy. Ale czy naprawdę każdy sprzedawca ma obowiązek wydawać klientom paragon? Nie zawsze.

Redakcja money.pl zwróciła się z prośbą o komentarz w tej sprawie do urzędu skarbowego. „Ewidencjonowaniu za pomocą kasy fiskalnej nie podlega sprzedaż produktów pochodzących z własnej działalności rolniczej” - poinformowała money.pl Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzecznik oraz kierownik Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Będąc rolnikiem spokojnie można zatem sprzedawać produkty samodzielnie wytworzone zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i na działce czy ogródku. - Podobnie ma się sprzedaż tzw. surowców roślin zielarskich, a więc na przykład liści mięty i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych - komentuje Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Dodatkowym warunkiem jest samodzielna praca przy zbiorach i sprzedaż bez pośredników. Płody rolne powinny być zbierane samodzielnie lub z udziałem członków rodziny, a sprzedaż musi być dokonywana bezpośrednio na rzecz konsumenta, czyli bez udziału hurtowni lub pośredników.

W takim przypadku nie ma konieczności używania kasy fiskalnej.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także