31.08.2016/09:26

Czy Ministerstwo Finansów wyda interpretację ogólną dot. podatku handlowego?

Konfederacja Lewiatan zaapelowała do Ministerstwa Finansów o szybkie wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej (tzw. podatku handlowego). Organizacja podkreśla, że danina, która zacznie obowiązywać już 1 września, nadal budzi wiele wątpliwości, m.in. w zakresie tego, czy jest zgodna z dyrektywą VAT, a rozstrzygnięcie owych wątpliwości jest dla przedsiębiorców ważne.

- Pojawiają się wątpliwości co do zgodności przepisów ustawy z dyrektywą VAT, ze względu na dużą zbieżność cech tego podatku z podatkiem od wartości dodanej. Wprawdzie ustawa określa wprost w art. 5, iż przedmiotem opodatkowania jest przychód - co by wskazywać mogło, że podatek ten jest formą podatku dochodowego lub podatku od obrotu nie będącym podatkiem od wartości dodanej - jednakże z dalszych przepisów, w tym z art. 6 ust. 2 i ust. 3 należy wywnioskować, iż podstawą opodatkowania jest „sprzedaż" w rozumieniu przepisów o VAT, co z kolei oznacza podwójne opodatkowanie tego samego zdarzenia - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Organizacja zaznacza, że nie ma przy tym znaczenia, iż nie każdy „obrót" VAT (czynność podlegająca VAT) jest opodatkowany podatkiem od sprzedaży detalicznej, gdyż można to uznać za formę zwolnienia lub wyłączenia z opodatkowania, która również występuje w podatku VAT. Wskazanie w ustawie, jak i wprost - w rozporządzeniu oraz deklaracji podatku - iż podatek wylicza się od podstawy, którą stanowi obrót zaewidencjonowany przy pomocy kas rejestrujących, zgodnie z przepisami o podatku VAT - oznacza, iż opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży podlegają te same czynności, co w przypadku opodatkowania podatkiem VAT.

- Zatem przedmiotem opodatkowania jest przychód, a przychodem jest obrót, którym jest kwota sprzedaży zaewidencjonowana przy pomocy kas rejestrujących zgodnie z przepisami o podatku VAT. Oznacza to, iż przedmiotem opodatkowania, de facto, jest sprzedaż towarów zgodnie z ustawą o podatku VAT - podkreślają eksperci Lewiatana. Tłumaczą, że do takich samych wniosków prowadzi analiza definicji podstawy opodatkowania. - Przyjęcie za ustawą o VAT tych samych czynności opodatkowanych oznacza de facto przyjęcie również takich samych cech konstrukcyjnych tego podatku: podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego i przedmiotu opodatkowania.

W opinii Konfederacji Lewiatak tożsamość tak istotnych cech może prowadzić do uznania, iż podatek od sprzedaży jest formą podatku od towarów i usług, co nie jest zgodne z dyrektywą VAT.

Drugim problemem, na który zwraca uwagę organizacja, jest wykorzystanie w ustawie pojęcia przychodu znanego z innych ustaw i nadanie mu innego znaczenia oraz niespójne (nieprawidłowe) zdefiniowanie przedmiotu i podstawy opodatkowania.

Zdaniem ekspertów Rady Podatkowej takie niespójności, "wręcz sprzeczności", stanowią bardzo istotne przeszkody we właściwym stosowaniu przepisów przez przedsiębiorców. Przedstawiclele Lewiatana przypominają, że za wszelkie nieprawidłowości to właśnie przedsiębiorcy ponoszą odpowiedzialność osobistą - karną i majątkową.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.