01.04.2019/12:21

Czy nowe 500+ oznacza nową hossę w handlu? Zobacz, co sądzą eksperci

Podczas konwencji programowej PiS prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński zapowiedział rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, a także „trzynastkę” dla emerytów. Do kieszeni konsumentów trafi dodatkowe 30 mld zł. Zapytaliśmy ekspertów, czy sieci handlowe, hurtowe i niezależni detaliści mogą cieszyć się z nadchodzącej handlowej hossy.

prof. Witold Orłowski, PwC: Bardziej od handlu zyskają restauratorzy

Wcale nie musi tak być, choć rzeczywiście duża grupa osób będzie wydawać dodatkowe środki na bieżące potrzeby. Jednak w większej mierze te pieniądze wpłyną na zwiększenie zdolności kredytowej, skłaniając Polaków do większych zakupów na raty. Można wręcz mówić o paradoksie – kiedy ludzie mają za mało pieniędzy na zakupy droższych rzeczy, wydają więcej. Na przykład biorą kredyty na samochody, ograniczając wydatki na mniejsze codzienne zakupy. Jedno jest jednak pewne – te pieniądze trafią na rynek. Natomiast w jakiej części zasilą segment produktów szybko zbywalnych (FMCG), trudno powiedzieć. Ogromna część, a nawet większość pieniędzy z tej puli zostanie przeznaczona na droższe zakupy, co może oznaczać, że rynek FMCG tak mocno nie odczuje przepływu dodatkowych środków. Ale generalnie, dla gospodarki to dobra wiadomość. Nie wiadomo jednak, który segment rynku na tym najbardziej skorzysta. Intuicyjnie powiedziałbym, że większe oddziaływanie tego programu będzie widoczne w zakresie dóbr trwałego użytkowania. Z kolei w przypadku emerytów dodatkowe pieniądze mogą być wydane na bieżące potrzeby. Należy też dodać, że modyfikacja działającego programu 500+, gdzie do tej pory w większości beneficjentami były wielodzietne rodziny oszczędzające na codziennych wydatkach, nieco zmieni efekt jego oddziaływania na rynek. Jeśli wcześniej dodatkowa gotówka przyczyniała się do większej konsumpcji, to w przypadku rodzin z jednym dzieckiem – lepiej sytuowanych – te pieniądze mogą być przeznaczone na inne cele, m.in. zakup dóbr trwałego użytkowania. Na nowym programie skorzysta też sektor restauracyjny. Więcej pieniędzy w kieszeni powoduje, że rośnie popularność jedzenia na mieście i tutaj spodziewałbym się wyraźnego efektu w postacie zwiększonych wydatków.

Piotr Bogusz, analityk finansowy mBanku: Wzrośnie popyt na dobra wyższego rzędu

Pierwotna forma 500+ wpłynęła pozytywnie na budżety wielu rodzin o najniższych dochodach, w związku z czym duża część dodatkowych pieniędzy została przeznaczona na dobra podstawowej potrzeby także jak żywność. Przełożyło się to pozytywnie na sprzedaż w spółkach handlu spożywczego. Moim zdaniem rozszerzenie programu 500+ powinno mocniej wpłynąć na popyt na dobra wyższego rzędu oraz powinno zwiększyć stopę oszczędzania. Możliwymi beneficjentami mogą być spółki sprzedające odzież, obuwie, AGD czy firmy oferujące wycieczki. Ostatnie wzrosty kursów spółek handlowych na giełdzie było próbą zdyskontowania zapowiedzi rozszerzenia programu 500+. W najbliższym czasie na wyceny spółek wpłyną czynniki fundamentalne, perspektywa poprawy wyników w kolejnych kwartałach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.