06.08.2019/10:22

Czy programy socjalne rządu trwale poprawiły nastroje konsumenckie i zwiększyły konsumpcję?

Od 2013 r. można zaobserwować stopniową poprawę nastrojów gospodarstw domowych. Bieżący Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (BWUK) oraz Wyprzedzający Wskaźnik Ufności Konsumenckiej (WWUK) osiągnęły w czerwcu br. najwyższe wartości w historii badań. Czy programy rządowe takie jak 500+, 13-ta emerytura, czy Dobry Start rzeczywiście przyczyniły się do poprawy nastrojów i przyspieszenia konsumpcji. Eksperci Credit Agricole Bank Polska zbudowali dwa modele ekonometryczne, które pozwoliły im sprawdzić, czy tak rzeczywiście się stało?

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • TakiJeden 08.08.2019

    Skoro teraz widać wzrost konsumpcji, to pomyślmy jak wysoki byłby gdyby obniżono koszty pracy oraz podwyższono kwotę wolną od podatku? Nie potrzebne byłyby socjalne programy 500+, by ludziom żyło się lepiej. Pracodawcy mając niższe koszty pracy mogliby zatrudnić więcej osób, jednocześnie oferując wyższe pensje. Ludzie zarabialiby więcej, rosłaby ich siła nabywcza. Kupowaliby więcej, producenci więcej produkowali, sklepy więcej sprzedawały. Rosłyby wpływy do budżetu z podatku VAT. Same plusy. Ale co tam, lepiej wmawiać ludziom że coś się daje, 500 zł z ich własnych pieniędzy, po drodze musząc zabrać ok. 200 zł na koszty redystrybucji.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.