02.12.2016/13:47

Czy rząd zachowa się racjonalnie w sprawie podatku handlowego?

- Moim zdaniem Unia Europejska nie da Polsce zgody na progresywny podatek. Skoro tak, to rząd będzie miał do wyboru: albo wprowadzić ten podatek w innej wersji i zrazić do siebie całe środowisko handlowców, albo nie. Jeśli rząd będzie się zachowywał racjonalnie, to odstąpi jednak od tego pomysłu - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Najnowszą propozycję podatku handlowego, o której zrobiło się głośno w mediach (jako pierwsza napisała o niej "Rzeczpospolita"), czyli taką zakładającą podatek liniowy o stawce 0,65 proc., bez kwoty wolnej, Mordasewicz ocenia jako rozwiązanie "mniej niekorzystne, niż wprowadzenie progresywnego podatku".

- Patrząc na marżowość w handlu, mogę sobie wyobrazić, że te 0,5 proc. branża byłaby w stanie jakoś przyjąć i zamortyzować - twierdzi doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Mordasewicz podkreśla jednak, że o wiele lepszy pomysłem byłaby rezygnacja rządu z dążenia do wprowadzenia podatku obciążającego branżę handlową. Nasz rozmówca tłumaczy, że podatki branżowe naruszają racjonalną alokację kapitału, oraz twierdzi, że nowe podatki nie mają sensu, jeśli ich celem ma być ściągnięcie 1 mld czy 1,5 mld zł.

- Gdyby państwo chciało ściągnąć z firm 20 mld zł, rozumiałbym wprowadzenie nowego podatku, ale wprowadzanie podatku żeby ściągnąć 1 mld zł jest absolutnie nieefektywnym działaniem, ponieważ koszty tego wdrożenia są bardzo wysokie - uzasadnia Mordasewicz. Zwraca uwagę nie tylko na fakt, że nowa danina wymusza przygotowanie się do obowiązków związanych z jej płaceniem, ale również na to, że orzecznictwo sądów dotyczące podatków kształtuje się przez wiele lat. A w przypadku podatku handlowego już teraz spotkać można różne interpretacje dotyczące m.in. tego, od jakiej kwoty zaczyna się drugi próg podatkowy, czy jak należy księgować zwroty.

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan podkreśla, że nawet jeden punkt procentowy podatku VAT daje prawie 7 mld zł, co oznacza, że gdyby rząd koniecznie potrzebował dodatkowego 1-1,5 mld zł, mógłby po prostu podwyższyć VAT z 23 proc. do 23,2 proc., zamiast wprowadzać nowy podatek sektorowy.

- Podatki branżowe to złe rozwiązanie, bo poprzez nie steruje się opłacalnością inwestycji w poszczególnych branżach. A podatek powinien być neutralny, powszechny i prosty - mówi nam Mordasewicz.

Przypomnijmy, w tym tygodniu na portalu wiadomoscihandlowe.pl ujawniliśmy informacje dotyczące tego, jak kształtowałyby się wpływy z podatku handlowego za wrzesień, gdyby nie doszło do zawieszenia poboru tej daniny przez ministra rozwoju i finansów (w ramach wykonania decyzji Komisji Europejskiej). Okazało się, że w terminie, czyli do 25 października, do urzędów skarbowych wpłynęło jedynie 98 deklaracji na podatek za wrzesień (po terminie kolejnych 11, w tym dwie korekty), podczas gdy Ministerstwo Finansów spodziewało się, że daninę płacić będzie około 200 podmiotów.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Kiejskut 06.12.2016

    Posądzać rządy pisowców o racjonalność to tak samo jak uważać że rządy pisu to prawo i sprawiedliwość. PIS pokazał przez rok jaki znaczenie ma dla niego prawo, które było wielokrotnie przez pis łamane i naruszane.

  • PIS zwiększa podatki 06.12.2016

    PISowi po prostu brakuje kasy na Misiewiczów, na 500+, na kopalnie, na pisowskie oddziały szturmowe Macierewicza (OTK), musi dołozyć do poczty - za PO poczta miała 200 milionów zysku a za ten rok pisowskich rządów będzie 100 milionów straty. Polityka PISu doprowadziła do spadku wartości złotówki to kolejne kilka miliardów do obsługi zadłużenia, no i spadł ze względu na politykę pisu wzrost PKB z 4,3% za czasów PO do być może poniżej 2,0% w tym kwartale. To oznacza utratę przez Polskę w skali roku kilkunastu miliardów PLN. PIS musi tę kasę skądś wyciągnąć i będzie ją zabierał Polakom. Weźmy chociaż kwotę wolną od podatku - PIS zamiast ją podnieść to ją zupełnie zlikwidował i przez to będziemy płacić miliardy więcej do kasy pisu.

  • tyr 05.12.2016

    rząd pisu? racjonalnie?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.