14.02.2021/13:08

Czy syrop do sporządzania napojów jest objęty podatkiem cukrowym? Branża spożywcza czeka na interpretację przepisów

Branża spożywcza ma wątpliwości, jakie produkty kwalifikować jako podlegające pod opłatę od środków spożywczych – zwaną potocznie „podatkiem cukrowym”. Największe niejasności budzi kwestia wprowadzenia do sprzedaży syropów do sporządzania napojów oraz tych do kawy czy piwa.

Wiadomo, że opłatę muszą uiszczać wprowadzający na rynek napoje z dodatkiem cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje, a także substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny.

Nie wiadomo natomiast jak kwalifikować syropy. Małgorzata Samborska z kancelarii Grant Thornton zadała pytanie na Twitterze. „Z uwagi na liczne wątpliwości zgłaszane przez branżę, czy Ministerstwo Zdrowia planuje wydanie jakiegoś oficjalnego komunikatu w zakresie opłaty od środków spożywczych?” – pyta doradca podatkowy z jednej z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Wątpliwości budzi fakt, czy syrop służący do sporządzania napojów z dystrybutora stanowi środek spożywczy podlegający opłacie cukrowej? Czy syrop smakowy do piwa czy kawy stanowią środek spożywczy? Kto jest zobowiązany do uiszczenia opłaty: czy dostawca syropów, czy też może podmiot sprzedający napoje z dystrybutorów powstające z rozcieńczonego syropu? Czy uiszczenie opłaty przez dostawcę syropów, zwalnia podmiot sprzedający napoje z dystrybutorów powstające z rozcieńczonego syropu z uiszczenia tej opłaty?

W ubiegłym miesiącu przedstawicielka Coca-Coli w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznała, że zgodnie z nowymi przepisami same syropy do przygotowywania napojów z automatów nie są objęte opłatą cukrową, ponieważ nie są środkiem spożywczym, ale firma czeka na jednoznaczną wykładnię właściwych organów.

Z kolei PepsiCo poinformowało, że nalicza opłatę od syropu, bo traktuje kwestię opłaty od syropów zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także