20.06.2017/08:00

Czyszczenie to przejaw troski. Nowa generacja czyściw exelCLEAN

Gdy operatorzy myślą o konserwacji, skupiają się na maszynach, a nie na sobie. Niestety badania dowodzą, że prace konserwatorskie są powszechnym źródłem wypadków*.  Oznacza to, że konserwacja to nie tylko troska o maszyny, ale także o pracowników.

Wiele firm sądzi, że szkolenia pracowników prowadzą do poprawy bezpieczeństwa i powodują, że będą oni lepiej przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Niestety badania* uniwersyteckie wykazały, że nawet pozytywne nastawienie personelu do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa nie przekłada się na redukcję wypadków w miejscu pracy. Powodem tego jest fakt, że pracownicy najczęściej robią to, co jest dla nich najwygodniejsze, a nie najbezpieczniejsze. Nawet jeśli pracownicy znają procedury bezpieczeństwa, często z nich rezygnują na rzecz łatwiejszych i szybszych rozwiązań. Zatem w jaki sposób najlepiej wpłynąć na przestrzeganie zasad BHP?

Narzędzia i procesy kluczem do sukcesu

Czyny mówią więcej niż słowa. Badania** wykazały, że zapewnienie praktycznych rozwiązań ma większy wpływ na redukcję wypadków niż motywowanie pracowników do zmiany sposobu myślenia. Bez właściwych narzędzi i procesów w hali produkcyjnej, wypadki będą nadal się zdarzać – bez względu na liczbę prowadzonych szkoleń.

Pozorne detale, takie jak lepszy produkt do czyszczenia lub wycierania, mają duży wpływ na pracę, zwłaszcza na bezpieczeństwo i morale pracowników. Według badań**, organizacje powinny skupić co najmniej 80 proc. swoich wysiłków na poprawie kultury bezpieczeństwa w obszarach takich jak konserwacja oraz procedury postępowania kadry kierowniczej. W przypadku konserwacji najważniejsze są procesy czyszczenia dopasowane do potrzeb danego zakładu lub łatwy dostęp do dozowników, który sprzyja utrzymaniu czystości. "Najbardziej niebezpieczne wypadki z ogromnymi, negatywnymi konsekwencjami finansowymi i środowiskowymi zazwyczaj wynikają z zaniedbywania zanieczyszczenia oraz tanich i prostych prac konserwatorskich" - mówi dr Nima Khakzad, Politechnika w Delft.

Czysta hala to dowód troski o bezpieczeństwo

Czysta hala produkcyjna i dbanie o porządek dowodzą, że Twojej organizacji zależy na odpowiednich warunkach pracy, co przekłada się na dobre morale pracowników. Efekt ten obejmuje nie tylko pojedynczych pracowników – gdy wiele osób postępuje właściwie, inni chętnie ich naśladują. Zatem właściwe narzędzia i proste procesy skutkują czystszym i bardziej wydajnym miejscem pracy.

Wsparcie kadry kierowniczej

Kierownicy powinni wzmacniać pożądane zachowania i zapewniać właściwe narzędzia. Muszą pamiętać o ciągłym wspieraniu pracowników. Badania** wykazały, że najlepszym na to sposobem jest zapewnienie dostępu do odpowiednich narzędzi.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.