27.03.2017/09:01

Danone podpisał porozumienie w sprawie trwałego zatrudnienia pracowników

Koncern Danone podpisał ze Światową Federacją Spożywców porozumienie, w ramach którego strony zobowiązują się promować bezpośrednie zatrudnienie na czas nieokreślony, a także współdziałać na rzecz ograniczania niepewnych form zatrudnienia. Pewność zatrudnienia jest podstawą zrównoważonej działalności opartej na poszanowaniu praw człowieka – głosi porozumienie.

Światowa Federacja Spożywców – International Union of Food and Allied Workers (IUF) – to międzynarodowa federacja związków zawodowych, reprezentujących pracowników rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz branży HoReCa. Federacja zrzesza obecnie ok. 400 organizacji związkowych ze 126 krajów świata, które łącznie reprezentują ok. 2,6 mln pracowników.

Zgodnym zdaniem sygnatariuszy porozumienia, stosunki pracy inne niż oparte na zatrudnieniu na czas nieokreślony mogą osłabiać ochronę i możliwość korzystania z praw człowieka, opisanych w Międzynarodowej Karcie Praw Człowieka, Deklaracji Międzynarodowej Organizacji Pracy o Fundamentalnych Zasadach i Prawach w Pracy oraz dodatkowo w instrumentach MOP dotyczących stosunku pracy i korzystania z praw człowieka w miejscu pracy.

Bezpośrednie zatrudnienie na czas nieokreślony zapewnia przewidywalność zatrudnienia, ochronę socjalną (w tym przed zwolnieniem w sposób arbitralny) i świadczenia socjalne, co stanowi podstawę do tworzenia lepszych warunków życia. Stosowanie praktyk trwałego zatrudnienia przyczynia się do:
  • cv
  • osiągania lepszych i zrównoważonych wyników działalności jednocześnie poprawiając reputację firmy Danone;
  • zaszczepienia poszanowania praw człowieka w miejscach pracy w Danone oraz w zakładach i firmach usługowych, na które firma Danone oddziałuje poprzez relacje biznesowe;
  • rozwoju ekonomicznego i społecznego osób i społeczności, na które firma Danone oddziałuje poprzez swoją działalność gospodarczą;
  • zapewnienia klientom kompleksowej jakości produktów i usług dzięki zaangażowanej i wykwalifikowanej, stabilnej kadrze;
  • promowania rozwoju umiejętności i zdrowych warunków pracy, które z kolei mogą prowadzić do ograniczenia rotacji pracowników.
Danone i IUF uznają, iż skutkiem umów pracy na czas określony i stosunków pracy opartych na outsorcingu może być pozbawienie pracowników ochrony i praw, które im przysługują.

W ramach porozumienia IUF i Danone wspólnie zobowiązały się wprowadzać pozytywne zmiany w praktykach zatrudnienia, w ramach procesu monitorowania i negocjacji. Zatrudnianie w oparciu o umowy na czas określony będzie ograniczone do sytuacji, gdy takie zatrudnienie można określić wyłącznie jako tymczasowe i jednorazowe, i jako takie wymagające uzasadnienia wymogami zrównoważonej działalności przemysłowej firmy Danone na poziomie lokalnym.

Na polskim rynku firma Danone zaistniała w 1990 roku. Pod koniec 1992 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji w warszawskiej fabryce – w wynajętych halach Zakładu Mleczarskiego Wola. Dwa lata później doszło do pełnego przejęcia i wykupienia reszty ZM Wola, a w 1995 roku Danone wzbogacił się o kolejną fabrykę – w Bieruniu na Śląsku. Firma ma też zakłady produkcyjne w Żywcu i Opolu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.