18.06.2020/11:10

Dave Lewis, CEO Tesco: Po sprzedaży sklepów w Polsce skupimy się na innych krajach regionu

Szef Tesco skomentował sprawę przejęcia 301 polskich placówek sieci przez Netto. Jego zdaniem zyskają na tym polscy partnerzy brytyjskiej sieci, a także ona sama, ponieważ będzie mogła skupić się na rozwoju biznesu w krajach ościennych.

– Widzimy znaczący rozwój naszego biznesu w Europie Centralnej, ale nadal dostrzegamy również rynkowe wyzwania w Polsce. Dzisiejsza informacja pozwoli nam skupić się w tym regionie na działalności w Czechach, na Węgrzech oraz Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową, dobre perspektywy wzrostu oraz osiągamy dobrą marżę, przepływy pieniężne a także rosnący zysk – skomentował transakcję Dave Lewis.

Prezes Tesco zwrócił się również bezpośrednio do załogi polskiego oddziału Tesco, która niebawem przejdzie pod skrzydła Netto.

– Chciałbym podziękować wszystkim kolegom z Tesco Polska za ich oddanie dla obsługi polskich konsumentów przez wiele lat. Energia i zaangażowanie, które pokazali przez ostatnie dwa lata, przemieniając Tesco w Polsce w dwuformatową działalność, było niesamowite. Ta transakcja to najlepszy sposób, aby zabezpieczyć przyszłość biznesu dla naszych współpracowników oraz klientów w Polsce – dodał Lewis.

Tesco Polska w roku finansowym 2019/2020 wygenerowało sprzedaż na poziomie 1,3 mld funtów oraz stratę operacyjną na poziomie 24 mln funtów (przed opodatkowaniem). 301 sklepów sieci, które są elementem transakcji, zanotowało obrót na poziomie 947 mln funtów oraz stratę w wysokości 107 mln funtów. Posiadały również aktywa warte 681 mln funtów. Wszystkie mają zmienić szyldy w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Sailling Group A/S, który jest właścicielem sieci Netto w swoich sklepach w Niemczech, Polsce oraz Danii obsługuje średnio 11 mln klientów w ciągu tygodnia. Zatrudnia ok. 50 tys osób, a jego roczny obrót wynosi ok. 7 mld funtów.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • xxxxx 19.06.2020

  ale ściemnia !!!!! dobry w tym jest..

 • Klient 18.06.2020

  O Ten człowiek powinien odpowiadać za upadek całego Tesco!! Bo to przez niego wszystko tesco upadło! Moim zdaniem powinien trafić w ręce prokuratury

 • Ooooo 18.06.2020

  Panie Davidzie,gratuluję premii!

 • Gfhghgg 18.06.2020

  Hmmm może za kilka lat zbudują sobie od nowa nowa sieć dyskontów - hahaaaa :D : D. -ale nie oszukujemy jednym z gwoździ do trumny pl Tesco to były dawne Lider Sz ajsy, czyli prawie 20letnie budy, blaszaki, w które dosłownie nic nie inwestowano przez lata a konkurencja ostro poszła do przodu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.