01.06.2017/16:13

Decyzja Komisji Europejskiej ws. podatku handlowego już wkrótce!

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Komisję Europejską ws. polskiego podatku od sprzedaży detalicznej zbliża się do końca - wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl. O ile nie pojawią się nowe wątki w tej sprawie, na decyzję KE nie trzeba będzie już długo czekać.

Przypomnijmy, podatek handlowy miał być płacony przez sprzedawców detalicznych od września 2016 r. Formalnie wszedł w życie, jednak przed pierwszym terminem płatności Komisja Europejska zdołała daninę zablokować. Polskie władze zmuszone zostały do nowelizacji ustawy i odroczenia poboru podatku do czasu zakończenia jego analiz w Brukseli. KE wstępnie stwierdziła, że przepisy skonstruowane zostały przez Polskę w taki sposób, aby faworyzować przedsiębiorstwa o niższych przychodach i mogą w związku z tym naruszać unijne zasady pomocy państwa. O tym, czy faktycznie tak było, przesądzić ma tzw. szczegółowe postępowanie wyjaśniające.

Zgodnie z prawem, Bruksela na wydanie decyzji w omawianej sprawie ma 18 miesięcy (do połowy marca 2018 r.). W analogicznym przypadku podatku handlowego na Węgrzech zajęło jej to niecały rok. Sprawa polska badana jest już od ośmiu i pół miesiąca. Z naszych informacji wynika, że decyzja w naszej sprawie powinna zapaść już wkrótce.

Na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl sukcesywnie ujawnialiśmy korespondencję między stroną polską a Brukselą (a dokładniej Dyrekcją Generalną ds. Konkurencji) na temat podatku handlowego, trwającą od lutego 2016 r. Wymiana pism nasiliła się na jesieni ub.r., po decyzji KE nakazującej Polsce wstrzymanie poboru podatku handlowego. Jednak pod koniec stycznia br. korespondencja ustała.

Jak udało się nam ustalić, 7 marca w siedzibie UOKiK w Warszawie doszło do spotkania przedstawicieli urzędu antymonopolowego, Ministerstwa Finansów oraz Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji. Wzięli w nim udział m.in. dyrektor Celine Gauer z Komisji Europejskiej, wiceminister finansów Wiesław Janczyk oraz prezes UOKiK Marek Niechciał.

- Podatek handlowy to był jeden z wielu tematów, które były w tym dniu omawiane z Komisją Europejską - mówi nam Agnieszka Majchrzak z UOKiK. W resorcie finansów usłyszeliśmy z kolei, że "Ministerstwo Finansów podtrzymało swoje stanowisko, zgodnie z którym stawki progresywne podatku nie są środkiem selektywnym, nie stanowią więc pomocy publicznej. Jednocześnie wyraziło również gotowość współpracy ze służbami Komisji w trakcie dalszego postępowania w sprawie".

Tydzień później, 14 marca, odbyła się robocza telekonferencja z udziałem przedstawicieli MF, UOKiK i KE. Podczas jej trwania ponownie poruszona została kwestia podatku od sprzedaży detalicznej. - Strona polska podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko - napisało nam biuro prasowe MF.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • brajan 02.06.2017

    tylko naiwni mogą wierzyć że komisja pozwoli na ten podatek w polsce, buahaha

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.