13.08.2018/15:29

Rosjanie nie są przekonani do rezygnacji z foliówek

Firmy wchodzące w skład rosyjskiego stowarzyszenia detalistów AKORT (należy do niego m.in. Auchan) rozmawiają na temat rezygnacji z plastikowych toreb. Nie są to łatwe rozmowy – podaje agencja Prime.

Pomysł rezygnacji z foliowych reklamówek pojawił się jeszcze w październiku 2017 roku, kiedy przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej Sergiej Iwanow zaproponował wprowadzić podatek ekologiczny z tytułu używania plastikowych torebek.

Co prawda, niektóre sieci handlowe zrezygnowały z wydawania klientom darmowych reklamówek, ale nie wycofały tego typu opakowania ze swojej oferty. Każdy może kupić sobie torebkę ze sztucznego tworzywa.

W związku z tym, przewodniczący stowarzyszenia AKORT Sergiej Bielakow poinformował, że organizacja, którą kieruje mogłaby się zobowiązać do wzięcia na siebie odpowiedzialności za to, że sieci handlowe wchodzące w jej skład wycofają z obrotu tzw. foliówki.

„Obecnie trwają dyskusje nad tym pomysłem. Nie wszyscy są na to gotowi, niemniej jednak rozmowy się toczą” – powiedział Bielakow.

Dodał też, że członkowie stowarzyszenia rozumieją powagę problemu ekologicznego związanego z wykorzystaniem torebek plastikowych. Dlatego rozmawiają o masowej rezygnacji z wydawania w sklepach darmowych reklamówek.

„Owszem, jest to niekorzystne dla konsumentów, dla których oznacza to wzrost wydatków – choć i minimalny. Niemniej jednak, należy uświadamiać obywateli o innych korzyściach płynących z tych działań. Alternatywą reklamówkom mogą stanowić papierowe lub płócienne torby” – zaznaczył Sergiej Bielakow.

Rosyjskie stowarzyszenie AKORT zostało utworzone w 2001 roku. Celem jej działalności jest reprezentacja i ochrona interesów członków, a także tworzenie cywilizowanych relacji rynkowych w handlu detalicznym. Wśród członków tej organizacji są najwięksi detaliści, m.in. X5 Retail Group (sieci Piatioroczka – z ros. piąteczka, Pieriekriostok – czyli skrzyżowanie i Karusel - karuzela) oraz Magnit, Lenta, Auchan i Dixy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.