14.07.2017/12:41

Do UOKiK wpłynęła pierwsza skarga ws. nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej

Już w pierwszym dniu obowiązywania ustawy o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej do UOKiK wpłynęła pierwsza skarga ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl. Skarga zostanie przesłana do delegatury UOKiK w Bydgoszczy, która została wyznaczona do realizacji ustawy na terenie całego kraju. Prezes UOKiK Marek Niechciał ujawnił, że kolejnym działaniem wspomagającym sektor rolno-spożywczy będzie utworzenie jednolitej inspekcji "rolno-spożywczej".

Jak ustaliła redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl już 12 lipca, w pierwszym dniu obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej, do UOKiK wpłynęła pierwsza skarga dotycząca takiego czynu. Ponieważ do realizacji ustawy w skali kraju wyznaczona została delegatura UOKiK w Bydgoszczy, to właśnie tam przesłane zostało zgłoszenie.

Bydgoszcz staje się centralą naszego urzędu w zakresie stosowania ustawy o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Po raz pierwszy w historii naszej instytucji wprowadzamy tego rodzaju specjalizację czy decentralizację powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał. Bydgoska delegatura będzie się zajmować tymi samymi sprawami, które prowadziła dotychczas, ale w kwestii ustawy o przewadze kontraktowej będzie odpowiadać za wszystkie zadania.

Prezes Niechciał przypomniał, że ustawa ma służyć wyrównaniu szans ekonomicznych dwóch stron transakcji. Duże sieci handlowe często wykorzystywały swoją przewagę w negocjacjach z dostawcami. Chodzi o to, by obie strony miały równe szanse na zawarcie korzystnej umowy, aby jedna strona nie mogła narzucić drugiej niekorzystnych warunków handlowych.

Takich praktyk mamy już zidentyfikowanych ponad 40. W samej ustawie mamy wymienione cztery, ale nie jest to katalog zamknięty, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorcy mogą wymyślać nowe sposoby uzyskania nieuczciwej przewagi podkreślił prezes.

Zawiadomienie do urzędu może złożyć przedsiębiorca pokrzywdzony przez kontrahenta, jeżeli łączna wartość obrotów między dostawcą a odbiorcą w którymkolwiek z dwóch lat poprzedzających rok wszczęcia postępowania przekroczyła 50 tys. zł. Ponadto obrót silniejszej strony umowy w poprzednim roku przekroczył 100 mln zł. Z wyliczeń UOKiK wynika, że przepisami ustawy objętych będzie kilkaset przedsiębiorstw rolno-spożywczych i niespełna sto sieci handlowych.

Ustawa jest jednym z wielu działań, które mają wspomóc sektor rolno-spożywczy w Polsce. Bardzo zaawansowane są prace nad połączeniem inspekcji związanych z rolnictwem. Merytorycznie pod UOKiK podlega Inspekcja Handlowa, formalnie zespolona ze służbami wojewódzkimi. Jednym z jej zadań jest kontrola rynku spożywczego, bardziej jakościowa, a nie związana z bezpieczeństwem. Zakładam, że w połowie lub pod koniec przyszłego roku powstanie jednolita inspekcja "rolno-spożywcza", co znacznie ułatwi działanie przedsiębiorcom z tej branży poinformował Marek Niechciał.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Kolargol 17.07.2017

    Inspekcja rolno-spożywcza, inspekcja robotniczo-chłopska, inspekcja pisowsko-rydzykowa i wiele innych,różnych inspekcji - komuna wróciła.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.