11.08.2016/18:53

Gospodarstwa domowe chętniej korzystają z kredytów na konsumpcję

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce opublikowała Barometr Rynku Consumer Finance, z którego wynika, że gospodarstwa domowe chętniej korzystają z kredytów konsumpcyjnych. Raport przynosi przy okazji informacje na temat wykorzystania środków z programu 500+. Są dobre dla detalistów i producentów FMCG.

W III kwartale 2016 r. Barometr Rynku Consumer Finance wzrósł z 56,8 do 57,5 punktu. Jest to szósty z kolei odczyt, w którym wartość Barometru przekracza poziom 50 punktów – który oznacza stagnację rynku, podczas gdy wyższe wartości reprezentują spodziewaną dodatnią dynamikę w nadchodzącym roku. Dane z sektora finansowego konsekwentnie potwierdzają dobrą koniunkturę w obszarze popytu na kredyt gospodarstw domowych. Ich zadłużenie na cele konsumpcyjne rosło w czerwcu w tempie 7,8% w ujęciu rok do roku. Obserwowany wzrost jest najszybszy od ponad sześciu lat. Wartość Barometru na poziomie 57,5 pkt. wskazuje, że obecnie obserwowany wzrost powinien utrzymać się na podobnym poziomie także w najbliższych 12 miesiącach.

W bieżącym kwartale nie analizowano zmian w poziomie wykluczenia gospodarstw domowych z rynku, ale na podstawie wyników z poprzedniego kwartału można wnioskować, że sytuacja w tym obszarze wciąż jest bardzo korzystna, a problemem wykluczenia objętych jest poniżej 17% gospodarstw domowych (poziom wykluczenia z poprzedniego kwartału był najniższy w historii).

Świadczenie w ramach programu 500+ otrzymuje 21,8 proc. gospodarstw domowych. Większość z nich deklaruje, że przeznaczają te środki na podstawowe potrzeby. 42,6 proc. wydaje dodatkowe środki na żywność i ubiór. Co ważne, aż 39,5 proc. respondentów zapewnia, że jeśli będą otrzymywać środki z programu 500+ przez dłuższy czas, to będą je wydawać na żywność i ubiór.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.