06.09.2018/06:30

Dostawcy Piotra i Pawła składają wnioski o upadłość firmy [TYLKO U NAS]

Dwóch dostawców Piotra i Pawła czekających na wypłatę zaległych pieniędzy złożyło wnioski o ogłoszenie upadłości spółki - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Informację tę potwierdził nam przedstawiciel Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto.

- Do tutejszego wydziału wpłynęły dwa wnioski o ogłoszenie upadłości Piotr i Paweł SA. Oba wnioski zostały złożone przez dostawców - poinformował nas sędzia Łukasz Lipowicz, przewodniczący XI Wydziału Gospodarczego SR Poznań - Stare Miasto.

Jak doprecyzował, w obu sprawach podejmowane są aktualnie tzw. wstępne czynności. To oznacza, że droga do wydania merytorycznego orzeczenia pozostaje długa.

Teoretycznie zarząd Piotra i Pawła mógłby spróbować "zablokować" rozpatrywanie tych wniosków, składając samodzielnie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego w firmie. Tego rodzaju wnioski rozpatrywane są przez sąd w pierwszej kolejności. Przypomnijmy, że wiele miesięcy temu wniosek o sanację w Piotrze i Pawle trafił do sądu. Złożony został jeszcze przez poprzedni zarząd firmy, który jednak po kilku dniach zdecydował się na wycofanie wniosku.

Dwa wnioski o ogłoszenie upadłości Piotra i Pawła to konsekwencja coraz trudniejszej sytuacji w sieci. Półki niektórych sklepów sieci znów zaczęły świecić pustkami, podobnie jak miało to miejsce na jesieni ubiegłego roku, zanim udziały w Piotrze i Pawle przejęły od rodziny Wosiów fundusze zarządzane przez TFI Capital Partners.

Sieć Piotr i Paweł od jesieni ubiegłego roku poszukuje inwestora strategicznego. Najpoważniejszym kandydatem do przejęcia firmy jest właściciel Biedronki, Jeronimo Martins. Jak ustalił nieoficjalnie portal wiadomoscihandlowe.pl, dyrektor generalny JM Polska Luis Araujo intensywnie negocjował w sierpniu transakcję z zarządem Piotra i Pawła. Z kolei na jedno z najnowszych spotkań z franczyzobiorcami Piotra i Pawła pofatygował się ważny przedstawiciel portugalskiej centrali Grupy JM. Biedronka pozostaje faworytem w wyścigu po Piotra i Pawła, ale o przejęcie polskiej sieci supermarketów walczą także Carrefour i Maxima Grupe, która - jak ustaliliśmy - ponownie włączyła się do gry na ostatniej prostej.

Przedłużające się negocjacje z potencjalnymi inwestorami (miały się zakończyć do lipca) oraz utrudniona współpraca z dostawcami sprawiły, że w sklepach Piotra i Pawła powróciły stare problemy. Sprawy mają się najgorzej w sklepach własnych sieci, zaopatrywanych z magazynów firmy - to dlatego, że część dostawców, oczekując na zaległe płatności, wstrzymała dostawy towarów. Lepiej wyglądają sklepy franczyzowe, do których brakujące towary sprowadzane są z hurtowni.

Kolejni dostawcy Piotra i Pawła decydują się na wstrzymanie dostaw do sieci. W tym tygodniu redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl rozmawiała z producentem wędlin, który zdecydował się na taki krok z powodu braku uregulowania płatności. Jak usłyszeliśmy, zaległe faktury opiewają na kilkadziesiąt tys. złotych. Firma twierdzi, że przedstawiciele Piotra i Pawła do tej pory nie określili jednoznacznie, kiedy będą w stanie zapłacić za dostarczony towar.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 • Do Quicka 10.09.2018

  Człowieku co ty gadasz. Nic nie zostalo zmienione. Ten artykul tutaj publikowany byl na dobe przed tekstem o Baciu. A tekst o Baciu, niezmieniony, masz tutaj: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/o-upadlosc-piotra-i-pawla-wnioskowala-spolka-z-gru,49297
  Wiecej ogarniecia zyciowego zycze!

 • Quick 09.09.2018

  Artykuł w ciągu 24 godzin został zmieniony. Brakuje wątku Marspol, który był w pierwszej wersji. Komentarze też usunięte. Czyżby Bać i CP pogrozilo palcem?

 • Jan 08.09.2018

  Świadoma, problem PiP zaczął się kiedy liczba spółek, prezesów i dyrektorów przerosła liczbę kasjerek.

 • świadoma 07.09.2018

  Ktoś napisał wcześniej że problemy zaczęły się gdy PiS doszegł do władzy ale to nieprawda .Problemy Polskich sieci zaczęły się już 2010 roku .Najpierw upadła sieć BOMI z Gdańska ,potem Alma z Krakowa a teraz źle się dzieje z Piotrem i Pawłem z Poznania.
  Ktoś wpuścił do Poski obce sieci ,które miażdżą polską gospodarkę . Nasi rządzący niestety od lat sprzedają Polskę .Układ z Magdalenki działa i ma się dobrze .

 • Pan i Pani z sasiedztwa 06.09.2018

  Problemy zaczęły się jeszcze przed wyborami :P ważniejsze jest raczej pytanie, kto ile na tym zyskał... przypadek, że powtarza się scenariusz jak w dwóch innych sieciach (Mila i Alma)???

 • Były Frank 06.09.2018

  Kilkadziesiąt tysięcy zaległości ? To mi wygląda na kilkaset, albo kilka baniek nawet.

 • Miron 06.09.2018

  Zauważyliście, że jak pis doszedł do władzy to masowo zaczęły padać sklepy - zwłaszcza polskie , ale nie tylko, inne też mają problemy. Czy celem pisu jest likwidacja polskiego handlu ?

 • Xxc 06.09.2018

  No wkońcu ktoś to zrobił€☺ A napewno będą gadać że zrobili wszystko żeby uratować firme.

 • wqr 06.09.2018

  ostatnie bastiony polskiego handlu padają, ciekawe kiedy Polo pójdzie pod młotek...zostanie Polakom zachodnie badziewie koncernowe o pogorszonej jakości z ekstra dodatkami dla drugiego sortu i oczywiście w wyższych cenach, i na pewno wszystko to badziewie będzie miało metki "jestem z Polski", ciemny lud to kupi!
  może już czas zacząć myśleć a nie poddawać się tej wszechobecnej, zakłamanej manipulacji??? wybory idą, podejrzewam, że scena już podzielona ale może na złość babci nie iść albo zagłosować na tego niedobrego...

 • Niezadowolona 06.09.2018

  Szkoda wielka szkoda że zagranica wykupuje polskie firmy lub upadają. Lepiej jeść syf i taniej płacić niż zjeść dobrze. Brawo Polska. Niech biedronka syfiasta zawladnie Polakami i swoim smierdzacymi towarami

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.