13.04.2020/14:38

Dramatyczna sytuacja producentów tulipanów. Bukiety za półdarmo, zniszczone miliony kwiatów

Niespodziewanie jednymi z ofiar koronakryzysu okazali się producenci roślin. Branża jest w dramatycznej sytuacji, miliony roślin są niszczone i utylizowane, a część wyprzedawana za półdarmo lub rozdawana.

Bratki, dzwonki, pierwsze pelargonie nie pojawią się jeszcze długo na balkonach, bo przez powszechną izolację nie ma ich gdzie kupić. Tulipany można było ostatnio kupić ze specjalnych dostaw – na bazarach, ulicach, prosto z samochodów, często za 20 zł po 25-20 sztuk. Wszystko dlatego, że kwiatów nie miał kto kupować, a producentom żal było je wyrzucać. Przed samymi świętami można było dostać rośliny cebulkowe nawet za darmo. Tylko w Holandii zniszczono w ciągu ostatniego miesiąca 140 mln tulipanów! Po prostu nie miał ich kto kupować.

Tulipany to jeden z symboli tego kraju, towar eksportowy, a ich produkcja to od lat prężnie działająca gałąź gospodarki. Przeszkody w eksporcie i brak zainteresowania klientów kupnem kwiatów w dobie koronakryzysu spowodowały całkowite załamanie biznesu. "The New York Times" cytuje Freda van Tola, który jest managerem sprzedaży największej holenderskiej kooperatywy producentów kwiatów Royal FloraHolland. Według jego danych zniszczono w ostatnim miesiącu 400 mln niesprzedanych kwiatów, w tym 140 mln tulipanów. Gazeta podaje także, że globalny dystrybutor kwiatów Barendsen stracił już 90 proc. swoich sezonowych przychodów.

W Polsce przed świętami tulipany kupić można było za mniej niż połowę ceny, a w sobotę wielu plantatorów oddawało kwiaty za darmo, byle tylko nie trzeba było ich marnować.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kj 13.04.2020

    No i co w tym dziwnego kwiatowa? Skoro ja pół roku temu kupując bukiet tulipanów 12szt zapłaciłem 55zl? Najpierw się dowiedz ile tulipany kosztowały wcześniej skoro dla ciebie 2zl za tulipana to majątek

  • Kwiatowa 13.04.2020

    Ale bzdury. W Warszawie na giełdzie kwiatowej przy bakalarskiej w przedświąteczny piątek i sobotę tulipan kosztował 2 zł za sztukę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.