07.09.2016/16:25

Dramatyczna sytuacja w handlu hurtowym. Coraz więcej upadłości!

W sierpniu w sektorze handlu hurtowego mieliśmy do czynienia z 15 upadłościami. To ponad dwukrotnie więcej, niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, kiedy było ich siedem. Również w sierpniu 2014 r. upadło w Polsce siedmiu hurtowników.

Jak wynika z danych Monitora Sądowego i Gospodarczego przeanalizowanych przez ekspertów Euler Hermes, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 r. liczba upadłości w sektorze handlu hurtowego wzrosła o 21 proc. Hurt był jedynym z uwzględnionych przez firmę sektorów (obok budownictwa, produkcji, transportu i usług), w którym liczba upadłości w tym okresie wzrosła rok do roku, zamiast zmaleć.

Spektrum upadłości w handlu hurtowym jest bardzo różnorodne, nie jest ono skupione jedynie na żywności. - To pokazuje na ogólną, fundamentalną przyczynę problemów handlu, czyli na niską jego rentowność. Nie wahania popytu na poszczególne produkty, ale właśnie akumulacja kapitału na poziomie ułamków procenta od obrotu są głównym problemem - twierdzi Tomasz Starus z Euler Hermes.

Jak dodaje ekspert, przy krytycznie niskim poziomie środków własnych każdy najmniejszy problem w postaci opóźnień w płatności ze strony odbiorców, pojawiających się roszczeń urzędów skarbowych czy odmowy ze strony banków bieżącego finansowania, jest natychmiast przyczyną upadłości.

- Dystrybutorzy nie tylko nie mają bieżących środków na pokrycie strat, ale też przy tak mało rentownym modelu biznesu nie będą w stanie spłacić ich z przyszłych zysków - podkreśla Starus. Wskazuje też, że najwięcej tracą obecnie ci, którzy najszybciej rośli w ostatnich latach - zdobywali udziały w rynku "przerzucając" coraz większą liczbę towarów, notując przy tym minimalną rentowność. Czyli ci, którzy realizowali coraz wyższe obroty, a nie zyski.

Eksperci Euler Hermes zastrzegają, że pojęcie upadłości rozumieją jako stan faktycznej niezdolności do regulowania zobowiązań na rzecz wierzycieli. Do końca ubiegłego roku były to upadłość likwidacyjna, jak i układowa. Po zmianie prawa, w tym roku, postępowanie układowe oddzielono; dla podkreślenia zmiany wyodrębnione postępowania naprawcze nie mają już w nazwie „upadłości”. Euler Hermes nadal jednak traktuje wszystkie przypadki postępowań upadłościowych i naprawczych jako upadłości - dzięki temu porównywać można najnowsze dane do starszych.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • placek 09.09.2016

    Pani Alicjo z firmy Hurtum. Piękna reklama Pani przedsiębiorstwa :) proponuję następnym razem odrobinę się postarać i przynajmniej odrobinę edytować wiadomość 'spam' który został tu użyty.

  • Adi 07.09.2016

    Wydaje sie, ze w takiej sytuacji dobrym rozwiazaniem dla dystrybutorow jest VANSELLING, glownie ze wzgledu na niskie koszty prowadzenia takiej dzialalnosci, co za tym idzie, konkurencyjne ceny, znam małe firmy zajmujace sie handlem obwoznym ktore swietnie sobie radza, sa sola w oku dyzych stacjonarnych hurtowni

  • rotan 07.09.2016

    Coś o tym wiem, hurtownia z której korzystałem od zawsze upadła w lutym tego roku, a ta, na którą się następnie zdecydowałem, chwilę potem... Teraz został mi tylko Eurocash którego nie chciałbym wspierać ale nie mam wyboru :( Ludzie co robić, żeby wspierać polski handel... poradźcie coś :(

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.