29.03.2020/09:32

Duda protestuje przeciwko propozycji zmian w Radzie Dialogu Społecznego

Szef „Solidarności” Piotr Duda krytycznie wyraził się o jednym z zapisów tzw. tarczy antykryzysowej, który pozwala premierowi w dowolny sposób odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego w skład której wchodzą przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych i rządu.

Zapis w ustawie określanej jako „tarcza antykryzysowa”, zgodnie z poprawką zaproponowaną przez PiS zakłada, że premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii o odwoływać członków RDS w dowolny sposób.

Głośno przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestował Piotr Duda, który nazwał zaproponowane rozwiązanie „naruszeniem autonomii partnerów społecznych”.

"Żądamy natychmiastowego wycofania powyższych zmian już na etapie prac w Senacie RP. Apelujemy również do pana prezydenta Andrzeja Dudy o niezwłoczną interwencję w tej sprawie" – napisał w oświadczeniu szef „Solidarności”. Dodał, że zmiany łamią zasadę równowagi stron, która stanowi istotę funkcjonowania RDS.

Rada Dialogu Społecznego to forum powstałe w 2015 roku na mocy ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W jej skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych (NSZZ „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), pracodawców  (Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), a także przedstawiciele strony rządowej, w tym 10 ministrów, prezydenta, Narodowego Banku Polskiego, Głównego Urzędu Statystycznego i Głównego Inspektora Pracy.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Georg 30.03.2020

    No ale odważny i samodzielny ten Duda. Ta pisowska marionetka postawiła się drugiemu Dudzie i jego kumplom z pisu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.