05.05.2017/11:32

Duża sieć detaliczna wycofuje się z Łotwy i Litwy

Największa fińska sieć sklepów spożywczych S Group podjęła decyzję o zamknięciu hipermarketów Prisma na Litwie i Łotwie. Udział sieci w obu rynkach okazał się zbyt mały, by jej funkcjonowanie było opłacalne, a wzrost organiczny mógłby się okazać zbyt wielkim wyzwaniem, ponieważ w ostatnich latach konkurencja mocno inwestowała we własne sieci – informuje portal LZ Retailytics.

Sieć prowadzi trzy hipermarkety na Łotwie i cztery na Litwie. Placówki zostaną zamknięte w czerwcu. Detalista wciąż prowadzi osiem sklepów w Estonii, jest obecny także w rosyjskim St.Petersburgu, gdzie zarządza 10 supermarketami i sześcioma hipermarketami. Na obu tych rynkach firma zamierza się rozwijać i zwiększać sprzedaż. Firma będzie się też mogła bardziej skoncentrować na rynku rodzimym, gdzie ma silnego konkurenta lokalnego, sieć Kesko.

Zgodnie z danymi LZ Retailytics w latach 2014 – 2016 konkurencyjna Ica Gruppen otworzyła siedem hipermarketów na Łotwie i osiem na Litwie. Biorąc pod uwagę bardzo ograniczony potencjał demograficzny obu krajów, nie ma tam miejsca dla zbyt wielu placówek wielkoformatowych. Sytuację fińskiej sieci dodatkowo pogarszał fakt, że straciła na Łotwie dwie placówki, w przypadku jednej nie udało się przedłużyć umowy najmu, działalność drugiej zablokowały władze.

Co ciekawe, rozwój hipermarketów Prisma w Estonii może napotkać poważne problemy. Powrót na ten rynek planuje bowiem sieć Lidl. Niemiecki dyskonter już w 2006 r. rozpoczął ekspansję w tym kraju, jednak porzucił wówczas swoje „bałtyckie” plany ze względu na zbyt małe rozmiary rynku. Jednak po 11 latach Lidl zmienił zdanie. W ubiegłym roku sieć powróciła na Litwę, gdzie na koniec roku miała 22 dyskonty, a w tym roku podjęła działania wskazujące na plany ekspansji w Estonii.

Czytaj więcej w portalu LZ Retailytics

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.