14.04.2022/18:43

Dynamika przychodów producentów żywności może przyspieszyć. Wzrosły zyski firm

- Oczekujemy, że z uwagi na wzrosty cen artykułów spożywczych, dynamika przychodów branży w pierwszym kwartale 2022 r. osiągnie co najmniej kilkunastoprocentowy poziom, a w drugim kwartale 2022 r. może jeszcze przyspieszyć, co sugerują silnie rosnące ceny żywności oraz wciąż utrzymujące się pandemiczne efekty niskiej bazy (mniejsze obostrzenia w warunkach wygasania pandemii) - oceniają analitycy PKO BP.

Eksperci podkreślają, że wojna w Ukrainie podbiła wzrosty cen surowców rolnych oraz nośników energii, co będzie negatywnie wpływać na marżowość firm. Schłodzenie koniunktury gospodarczej i niepewność związana z wojną mogą z kolei ograniczać wzrost popytu.

- Negatywne efekty wojny ujawniają się przede wszystkim na rynku zbóż i olejów, z uwagi na duże znaczenie Ukrainy w światowej produkcji i handlu tymi produktami - wskazują analitycy. I dodają, że wzrost dynamiki cen zbóż oznacza dalszy silny wzrost kosztów surowcowych u producentów pieczywa, wytwórców produktów przemiału zbóż, makaronów oraz pasz dla zwierząt gospodarczych.

Zauważają też, że wyższe tempo podwyżek cen drobiu (efekt zwiększających się kosztów pasz i spadku produkcji żywca), rekordowe ceny bydła, oraz zapoczątkowane na koniec pierwszego kwartału 2022 r. podwyżki cen trzody chlewnej zwiększą presję kosztową w przetwórstwie mięsa. Wciąż oczekują dobrej sytuacji w przypadku produkcji olejów (wysokie eny w warunkach ograniczonych dostaw olejów z Ukrainy) i przetwórstwie mleka (wysoki popyt zewnętrzny), choć z uwagi na wojnę, nieznacznie ucierpieć może polski eksport serów.

Eksperci PKO BP wskazują, że wyniki branży spożywczej w czwartym kwartale 2021 r. uległy wyraźnej poprawie. Wyższy niż przed rokiem popyt w HoReCa oraz wyższe ceny żywności spowodowały, że przychody firm wzrosły o 26,9 proc. rdr (vs +10,1 proc. rdr w trzecim kwartale 2021 r.). Mimo silnego wzrostu kosztów (24,7 proc. rdr vs +11,2 proc. rdr w trzecim kwartale ub.r.) branża podwoiła zysk w stosunku do słabego czwartego kwartału 2020 r. W porównaniu do trzeciego kwartału 2021 r. zysk wzrósł o 22,3 proc.

- Największy wpływ na poprawę sytuacji miała lepsza rentowność branży mięsnej i przetwórstwa mleka. Odbudowujący się popyt i ograniczenia podażowe sprzyjały podwyżkom cen. Uwagę zwraca dwukrotny wzrost przychodów w branży PKD 10.4 (produkcja olejów), który pozwolił na wzrost zysków firm (8,6-krotny rdr). Firmy korzystały z wysokich cen olejów roślinnych i dużego zapotrzebowania na rynkach zewnętrznych. Istotnie poprawiła się sytuacja producentów cukru (wzrost przychodów o 26 proc. rdr i zysków o 126 proc. rdr) z uwagi na wyraźny wzrost cen cukru na rynkach światowych - czytamy w raporcie PKO BP.

Przychody, koszty i wynik finansowy - branża produkcji artykułów spożywczych (źródło: PKO BP)
Wybrane wskaźniki finansowe - branża produkcji artykułów spożywczych (źródło: PKO BP)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także