23.11.2016/09:19

E-handel bez szybkich płatności?

Nowe przepisy europejskie mogą wyeliminować z e-handlu szybkie płatności, a tym samym spowodować regres w rozwoju płatności online – ostrzega Visa.

Niedawno Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przedstawił propozycje dotyczące wprowadzenia tzw. Silnego uwierzytelniania klienta. Przewidują one, że w przypadku płatności online na kwotę powyżej 10 euro klient będzie musiał wprowadzić kod, hasło lub skorzystać z czytnika. Propozycje nie są ostateczne, zostaną przedstawione 12 stycznia.

Zdaniem Organizacji Visa jeśli tego typu regulacje wejdą w życie, z handlu internetowego zostałyby wyeliminowane szybkie płatności. Visa przytacza badania, z których wynika, że niemal dwie trzecie respondentów przerwałoby transakcję w przypadku wydłużenia procedur zakupowych i płatniczych w handlu internetowym. Zdaniem Petera Bayley’a, dyrektora ds. zarządzania ryzykiem w Visa Europe, nie ma dowodów na to, że wprowadzone utrudnienia i ograniczenia rzeczywiście zmniejszą zakres nadużyć. Dyrektor Visa Europe przekonuje, że dzisiejszy system działa dobrze. "Współczynnik transakcji nieuprawnionych dla płatności Visa jest obecnie na niskim poziomie, 5 eurocentów na każde wydane 100 euro (przy czym dla Polski współczynnik ten jest ok. 10 razy niższy – równowartość 5 eurocentów na każde wydane 1000 euro). Konsumenci i tak chronieni są przed stratami z tytułu nadużyć – całe ryzyko przejmują bowiem detaliści i banki, którzy wspólnie z Visa wprowadzili już cały szereg zabezpieczeń mających na celu zapobieganie nieuprawnionym transakcjom online. Są oni gotowi ponieść ryzyko, by zapewnić szybką i sprawną obsługę klientów, wiedząc, że w ten sposób zwiększają swoje szanse na sprzedaż i spełniają oczekiwania konsumentów” - podaje Visa Europe.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.