03.07.2017/11:29

E-paragony opóźnione. Stare kasy fiskalne nawet do 2032 r.!

Wdrożenie e-paragonów w styczniu 2018 r. miało zrewolucjonizować polski handel. Okazuje się jednak, że Centralny Rejestr Paragonów nie powstanie na czas. Co więcej, producenci kas fiskalnych będą mogli wprowadzać do obrotu "stare" urządzenia nawet do 2032 r. O gigantycznych opóźnieniach donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Dziennikarze "Rzepy" dotarli do projektu rozporządzenia przygotowywanego w tej sprawie przez Ministerstwo Finansów. Co można wyczytać w dokumencie? Po pierwsze, kupno i instalacja nowoczesnych kas fiskalnych - czyli takich, które umożliwiałyby podłączenie do sieci i przesyłanie odpowiednich danych na serwery ministerstwa - nie będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2018 r. Zmiana planów wynika m.in. z tego, że Ministerstwo Finansów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zdąży przygotować na czas Centralnego Rejestru Paragonów.

Mało tego: producenci kas fiskalnych będą mogli homologować "stare" urządzenia do 2023 r., a wprowadzać je do obrotu aż do roku... 2032. Skąd taka zmiana planów po stronie resortu? Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", chodzi m.in. o to, że producenci kas fiskalnych działający w Polsce są w stanie wyprodukować rocznie maksymalnie pół miliona kas. Tymczasem takich urządzeń jest dziś w Polsce około 2 milionów. To oznacza, że wymiana maszyn trwałaby latami i w żadnym wypadku nie byłaby możliwa do końca br.

"Rzeczpospolita" informuje też, że opóźnienia dotyczyć będą bliźniaczego projektu Ministerstwa Finansów, a mianowicie Centralnego Rejestru Faktur.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Ireneusz K. 10.07.2017

    @ 423
    O tych co dożyją to będzie się prawdopodobnie pisać Jarosła K, Beata S, Zbigniew Z, Antoni M.

  • 423 03.07.2017

    Jak to ma być w takim tempie wdrażane, to niektórzy czołowi politycy prawa i sprawiedliwości chyba nie dożyją tego

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.