31.07.2017/09:46

E-paragony zgodnie z harmonogramem? Resort finansów zapewnia, że zdąży z rozporządzeniem

Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia wprowadzającego tzw. e-paragony to 1 stycznia 2018 - poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską. Przedstawiciel MF podkreśla, że prace nad ostatecznym kształtem nowych przepisów wciąż trwają.

Projekt rozporządzenia, o którym mowa, określa wymagania dla kas rejestrujących (tzw. kasy online) w taki sposób, aby możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. - Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy online będą przekazywały automatycznie dane dotyczace raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych - tłumaczy Gruza.

Jak wskazuje wiceminister w odpowiedzi na interpelację, projekt rozporządzenia przewiduje, że kasa przekazywać będzie dane za pomocą protokołu komunikacyjnego. - Kasy te będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co dwie godziny. Natomiast harmonogram przekazu danych będzie zdalnie konfigurowany w ustawieniach kasy, zgodnie z protokołem komunikacyjnym - napisał przedstawiciel MF.

Gruza podkreśla także to, co wiemy już od kilku miesięcy, a mianowicie, że po wejściu w życie rozporządzenia - wbrew pierwotnym zapowiedziom MF - przedsiębiorcy co do zasady nie będą musieli wymieniać obecnych kas fiskalnych na nowe. - Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy online, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową - zdradza wiceminister.

Mimo tego przedstawiciel Ministerstwa Finansów zapowiada wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku stosowania kas online "w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych". Jednak nawet w tych przypadkach wymiana kas następować będzie stopniowo. - Prace analityczne w tym zakresie nadal trwają - napisał Gruza.

Jak tłumaczy wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, projekt rozporządzenia "wpisuje się w koncepcję modernizacji systemu ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych, co stanowi kolejny element w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej".

- Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Rozwoju wynika, że trwają tam prace nad wypracowaniem ostatecznego modelu udostępniania paragonów w postaci elektronicznej dla klientów. W rozważanych modelach system nie opiera się na centralnej bazie prowadzonej przez administrację publiczną. Przedsiębiorcy natomiast już obecnie za zgodą klienta wiążą dane o zakupach z tożsamością klientów np. w programach lojalnościowych - podkreśla Gruza.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.