15.09.2016/15:08

Ekspert rynku mleka: Naszą cechą narodową jest zaciętość

Producenci są grupą, która najciężej przechodzi obecny trudny okres w branży mleczarskiej. Komisja Europejska odstępując od systemu kwotowania produkcji mleka miała „zabezpieczyć” kondycję producentów wdrażając tzw. „pakiet mleczny”. Jednak w ogóle nie spełnił on swojej roli – ocenił Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) na XIV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Zdaniem Leszka Hądzlika równie nietrafiony okazał się pomysł wspierania grup producenckich. – Moi koledzy, eksperci Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wskazują, że to poroniony pomysł, ponieważ wspiera się pojedyncze osoby, które nieraz traktują wsparcie jako „social”. Uważam, że te pieniądze powinny trafić do mleczarń. Powinny wspierać wdrażanie nowych technologii – mówi prezydent PFHBiPM.

W ocenie eksperta na obecnym spadku cen mleka korzystają sieci handlowe, gdyż obniżyły one ceny na półkach tylko o ok. 3 proc., podczas gdy u producentów ceny zmniejszyły się o kilkanaście proc. – Cena poszła bardzo nisko, więc zaczęliśmy się bronić wielkością produkcji. Musimy przecież spłacać kredyty – przypomina Hądzlik. – Producentom brakuje wsparcia. Może się narażę, ale moim zdaniem, w Unii Europejskiej nie reprezentują nas te organizacje, które powinny. Nie ma tam spółdzielczych związków branżowych, ani takich jak nasza federacja – podkreśla.

- Najwięcej zagrożeń widać dla tych gospodarstw, które najwięcej zainwestowały. Mówienie, że kryzysu nie przetrwają małe podmioty mija się z prawdą, one właśnie świetnie sobie poradzą. Całe szczęście naszą cechą narodową jest zaciętość, dlatego sądzę, że mimo trudności, także większe gospodarstwa, te które inwestują w jakość swojej produkcji, nie dadzą się pokonać. Oby obserwowany od czerwca wzrostowy trend cen skupu mleka się utrzymał – dodaje ekspert.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.