09.05.2020/15:08

Eksplozja cenowa na rynku owoców. Pandemia bije po jabłkach i gruszkach

Średnie ceny 10 najczęściej eksponowanych w gazetkach promocyjnych owoców wzrosły o przeszło 17 proc., porównując okres od 9 marca do 5 maja ub. i tego roku. Najmocniej zdrożały jabłka - o prawie 94 proc. Cena gruszek poszła w górę o blisko 31 proc., pomarańcze - o ponad 28 proc., a cytryny i arbuzy - o przeszło 20 proc.

Wzrosty na poziomie kilkunastu proc. odnotowały też mandarynki i winogrona. Natomiast najmniej podrożały ananasy - o 5 proc. Nieznacznie potaniały tylko banany i grejpfruty - spadki między 1 a 2 proc.

Porównując średnie ceny rabatowe z czasu pandemii i analogicznego okresu ub. roku, widać, że najczęściej promowane owoce na wagę z tzw. topowej dziesiątki poszły w górę o 17,3 proc. W tym samym czasie zdrożały też warzywa - o 6,3 proc.

Paulina Kopeć ze Stowarzyszenia „Unia Owocowa” uważa, że na te wyniki wpłynął zwiększony popyt na niektóre produkty kupowane na zapas. Klienci nabywali tylko te produkty świeże, które mogli dłużej przechowywać. Zapotrzebowanie na jabłka w pierwszych tygodniach pandemii zostało podwojone przez polskie sieci.

„Owoce poszybowały w górę blisko 3-krotnie bardziej niż warzywa. Moim zdaniem, wpłynęła na to nie tylko panika klientów czy polityka cenowa branży. Wzrosty zostały też potwierdzone na rynku hurtowym. Pokazują one, że ceny w sklepach mogą zmienić się jeszcze bardziej na niekorzyść konsumentów. Zeszłoroczne uprawy były zdziesiątkowane przez czynniki pogodowe. W tym roku mieliśmy rekordowo suchy kwiecień. I dodatkowo zbiory mogą być utrudnione, m.in. z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się pracowników ze Wschodu” – komentuje Karol Kamiński z serwisu DING.pl.

Najbardziej poszły w górę jabłka - aż o 93,7 proc. Kolejne w zestawieniu są gruszki - wzrost o 30,6 proc. O 28,4 proc. proc. zdrożały pomarańcze, o 20,6 proc. - cytryny, a o 20,5 proc. - arbuzy. O kilkanaście proc. podskoczyły mandarynki i winogrona - odpowiednio o 16,7 i 15 proc. Ceny ananasów zwiększyły się tylko o 5 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.