08.09.2020/19:39

Eksport polskiej żywności odporny na pandemię. Właśnie pobił kolejny rekord

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wartość polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych zwiększyła się w II kw. 2020 r. o 3,7 proc. r/r wobec wzrostu o 10,6 proc. w I kw. Tym samym w okresie styczeń-czerwiec 2020 r. wyniósł on 16,4 mld euro (+7,2 proc. r/r) i osiągnął najwyższy poziom w historii.

Takie informacje płyną z kwartalnika Agro Mapa, tworzonego przez analityków banku Credit Agricole. Jak sami podkreślają w publikacji, bardzo dobre wyniki polskich eksporterów artykułów rolno-spożywczych stanowią pewne zaskoczenie w świetle pozrywanych międzynarodowych łańcuchów dostaw na rynku żywności ze względu na pandemię COVID-19. Zwracają jednak uwagę, że sytuacja poszczególnych branż jest mocno zróżnicowana.

Rekordowy eksport artykułów rolno-spożywczych (AgroMapa/Credit Agricole)

Źródło: AgroMapa

Z wykresu wnika, że 4 z 22 analizowanych działów w czasie pandemii radziło sobie wyraźnie lepiej na tle całego sektora, podczas gdy w ostatnich latach traciły one znaczenie w strukturze polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych. To takie działy jak: „zboża”, „nasiona i owoce oleiste, rośliny przemysłowe”, „tłuszcze roślinne i zwierzęce, produkty ich rozkładu, woski” oraz „owoce i orzechy jadalne”. Eksperci zwracają tutaj szczególną uwagę na zboża, które były głównym źródłem wzrostu wartości polskiego eksportu żywności w okresie styczeń-maj 2020 r. Jego zwiększenie wynikało z podwyższonego światowego popytu na zboże w początkowej fazie pandemii, a także wyraźnego osłabienia złotego względem euro, które zwiększyło konkurencyjność cenową polskiego eksportu.

Zgodnie z uzyskanymi wynikami 5 z 22 analizowanych działów radziło sobie wyraźnie lepiej na tle całego sektora zarówno w czasie pandemii jak i w poprzednich latach. Analitycy Credit Agricole zwracają szczególną uwagę na kategorię „tytoń i namiastki tytoniu”, która w ostatnich latach odnotowała największy wzrost udziału w strukturze polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych. Utrzymująca się wysoka na tle całego sektora dynamika eksportu w tej kategorii najprawdopodobniej wynika ze sztywnego popytu na wyroby tytoniowe, który pozostał odporny na skutki pandemii. Ta grupa jest największa w strukturze polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych i odpowiada za 33,8 proc. jego wartości.

Z kolei 7 z 22 analizowanych działów przed pandemią radziło sobie lepiej na tle całego sektora, podczas gdy w czasie pandemii odnotowywały one słabsze wyniki eksportowe na tle całej branży. Na uwagę zasługuje tutaj w szczególności kategoria „mięso i podroby jadalne”, która była głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku wartości polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych w okresie styczeń-maj 2020 r. Spadek eksportu był szczególnie silny w przypadku wołowiny oraz drobiu. W ocenie ekspertów wynika to w znacznym stopniu z dużego udziału kanału HoReCa (hotele, restauracje, kawiarnie) w sprzedaży eksportowej w tych kategoriach, który szczególnie silnie odczuł skutki pandemii.

6 z 22 analizowanych działów radziło sobie słabiej na tle sektora zarówno przed jak i w czasie pandemii. W przypadku tych działów najsilniejszy spadek w okresie pandemii odnotowano w kategorii „produkty mleczarskie, jaja i miód”. Niższa na tle całego sektora dynamika eksportu w okresie pandemii była najprawdopodobniej związana z dużymi nadwyżkami eksportowymi osiąganymi przez UE w tej kategorii, które w warunkach słabszego eksportu poza UE nie zostały zagospodarowane prowadząc do nadwyżki na rynku wewnętrznym.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także